Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Jakie powinny być ściany działowe?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Ściany działowe to elementy tak naprawdę wszystkich budynków, jednak nie spełniają one jakichkolwiek funkcji konstrukcyjnych. Oznacza to, że nie podtrzymują one na przykład stropu. Można nawet powiedzieć, że w niektórych przypadkach same są dla niego obciążeniem. Z tego właśnie powodu rodzaj materiału, jaki wybieramy do wykonywania tego typu ścian powinien być jak najlepszy oraz jak najlżejszy.

W takim wypadku, jakie cechy powinna posiadać idealna ściana działowa? Oczywiście podstawowa z nich jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, które jak powszechnie wiadomo zdarzają się bardzo często. Co prawda w tej kwestii najważniejszą rolę odgrywa rodzaj wybranego przez nas materiału, ponieważ nie da się ukryć, że ścianki z cegieł bądź bloczków są dużo bardziej trwałe od tych stworzonych z płyt regipsowych.

Kolejnym aspektem jest również ich wytrzymałość na przykład w przypadku, kiedy będziemy chcieli powiesić na niej jakąkolwiek półkę. Oczywiście inną, bardzo ważna sprawą jest również fuksja izolatorów akustycznych. Co prawda w tej kwestii nie tylko ściany są niezwykle ważne, ponieważ hałas może przenosić się również poprzez strop bądź drzwi, jednak tak naprawdę największe znacznie odgrywają tutaj właśnie ściany.

Nie można powiedzieć, że ściana zbudowana ze zwyczajnych materiałów będzie z całą pewnością chroniła nasz pokój przed hałasem dochodzącym z innego pomieszczenia, jednak powinna ona zapewniać nam optymalny poziom izolacji akustycznej tak, aby domownicy nie przeszkadzali sobie wzajemnie. Tak naprawdę w owej kwestii ważny jest materiał, jednak również duże znaczenie ma tutaj sposób ich wykonania, ponieważ jeden błąd może być powodem tego, że nasze ściany będą przepuszczać wszystkie hałasy.

Ostatnią sprawą, jaką z cała pewnością należy poruszyć przy temacie ścian działowych jest termoizolacja. Oczywiście problem strat ciepła nie występuje, kiedy ściany odgradzają pomieszczenia ogrzewane, o podobnej temperaturze. Całkowicie inaczej jest w przypadku, kiedy na przykład ściana działowa naszej sypialni graniczy z pomieszczeniem nieogrzewanym. W takim przypadku z całą pewnością straty ciepła będą nieuniknione.

Jak rozwiązać taki problem? Oczywiście najlepszą opcja jest po prostu ocieplenie owej ściany. Nie jest to zabieg kosztowny, który może w bardzo znaczny sposób wpływać na temperaturę w naszym pokoju. Być może w czasie lata nie jest to zbyt odczuwalne, jednak sytuacja zmienia się podczas mroźnych zim.

Jak więc widać ściany działowe są wbrew pozorom bardzo ważnym i istotnym elementem naszego domu, jednak pozytywnym aspektem jest głównie to, że zawsze można je zmienić bądź przestawić. Oczywiście bardzo często kwestia ta uzależniona jest od wykorzystywanego przez nas materiału, jednak tak naprawdę jest to możliwe oraz można powiedzieć, że również bardzo często wykorzystywane przez posiadaczy domków jednorodzinnych.

Przy tego rodzaju zabiegach przeprowadzanych główne na piętrach budynków musimy być niezwykle uważni, ponieważ nawet, jeśli nasze ściany zbudowane są z lekkich materiałów i wcześniej nigdy nie sprawiały żadnych problemów ich inne usytuowanie może w bardzo skrajnych przypadkach doprowadzić do katastrofy budowlanej.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x