Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Jakim opałem warto palić w piecu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Jakim opałem warto palić w piecu

Niebotyczne koszty opału sprawiają, iż węgiel jest fundamentalnym źródłem ciepła w prawie każdym domu. Wydatki na ogrzewanie domu węglem są uzależnione przede wszystkim od gatunku oraz produktywności instalacji grzewczej, a także od jakości samego opału.

 

Nowoczesne automatyczne piece węglowe mogą osiągnąć wysoką wydajność, co oznacza, że przy stosunkowo niskich cenach węgla w porównaniu z innymi paliwami, koszt ogrzewania tego rodzaju paliwem jest najniższy. Wybierając instalację grzewczą węglową, należy nie zapomnieć o tym, iż uzyskanie dużej produktywności generowania ciepła jest możliwe jedynie wówczas, kiedy używa się właściwego rodzaju węgla. Wartość energetyczna tego typu surowca jest jednak różna. Zależy ona, na przykład, od kopalni, w której jest wydobywany. Używając wypróbowanego węgla, zniżamy roczne wydatki na ogrzewanie domu, a także ograniczamy transmisję niezdrowych substancji do eteru.

Jako że w tej chwili wytwarza się całe mnóstwo rodzajów pieców węglowych, paliwo należy zawsze wybierać razem ze specyfikacjami wytwórcy. Optymalny gatunek węgla na rynku stanowi obecnie ekogroszek. Jest on tańszy aniżeli pozostałe gatunki węgla. Jego spalanie nie generuje pokaźnej ilości popiołów i zanieczyszczeń, które dochodzą do atmosfery. Prócz gatunku węgla zalecanego przez producenta, dla którego określono współczynniki kotła, dozwolone jest na ogół spalanie innych paliw. Kocioł zasilany paliwem innym niż podstawowe prawdopodobnie nie będzie działał optymalnie. Rodzaj węgla energetycznego jest określany między innymi przez ciepło spalania. Im wyższa wartość opałowa paliwa, tym więcej ciepła otrzymujemy. Generalnie węgiel dzieli się na różne gatunki, biorąc pod uwagę jego klasę i asortyment.

Im niższy gatunek i im mniejszy rozmiar ziarna, tym gorszy gatunek węgla. Niska zawartość siarki oznacza, że opary powstające podczas spalania zielonego zawierają mniej dwutlenku siarki. Oprócz korzyści dla środowiska prowadzi to również do przedłużenia żywotności elementów kotła i komina, które ulegają korozji pod wpływem kwasów siarkowych powstających w wyniku reakcji siarki z parą wodną. Tylko paliwo dobrej jakości i kompatybilne z typem kotła gwarantuje jego wydajną i ekologiczną pracę.

 

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x