W dzisiejszych czasach tylko nasza wyobraźnia ogranicza nas przy projektowaniu swojego domu oraz ogrodu. W marketach i sklepach budowlanych oraz sklepach ogrodniczych dostępne jest wszystko, co można sobie wymarzyć. Coraz więcej różnego asortymentu dostępnego jest również z kamienia naturalnego.
Firmy od paru lat prześcigają się w produkcji coraz, to nowym produktów kamiennych. Dawniej wykorzystywano głównie płyty granitowe, piaskowiec, wapień, bazalt oraz łupek. Najczęściej były to proste płyty lub tradycyjny grys ogrodowy. W tej chwili wybór jest wiele większy.
Do dyspozycji prócz tradycyjnych płytek kamiennych, masz także do dyspozycji panele elewacyjne z kamienia naturalnego, forniry kamienne, a nawet samoprzylepne panele kamienne!
Dzięki nowym techniką budownictwa, kamieniarze również prześcigają się w produkcji coraz to ciekawszych elementów kamiennych. Idealnym przykładem są półkowe schody kamienne z litej skały!
Pisząc o kamieniu naturalnym nie można nie wspomnieć o ogrodach. W dobie coraz większych suszy, wymienia się często trawniki na kamień. Dawniej można było kupić kilka rodzajów kamienia ogrodowego, na tą chwilę jest ich kilkadziesiąt z całego Świata!
Table of Contents
ToggleKamień elewacyjny na zewnątrz oraz kamień na ściany do domu.
Coraz częściej kamień naturalny trafia na nasze elewacje oraz do naszych salonów i łazienek. Czemu tak się dzieję? Kamień to materiał naturalny, a ludzie lubią i muszą obcować z naturą, zwłaszcza kiedy jest jej coraz mniej w naszym otoczeniu. Stąd coraz większy nacisk na wykorzystywanie materiałów naturalnych w aranżacjach.
Dwoma głównymi zaletami kamienia naturalnego, to unikalny efekt nie do podrobienia oraz niesamowita, niemal wieczna trwałość. Kamień elewacyjny, oraz każdy inny kamień naturalny jest zawsze unikalny. Nigdy nie spotkasz dwóch takich samych naturalnych płytek. W dobie, kiedy wiele materiałów jest sztucznie tworzonych, mają standardowe i powtarzalne wzory, unikalność jest niesamowicie ważna i pożądana. Widać to przede wszystkich w różnych wizualizacjach architektów. Niemal w każdej pojawiają się motywy kamieni naturalnych.
Kamień naturalny jest bardzo trwały. Przy wyborze bazaltu, granitu, czy łupku nie ma mowy o tym, że coś się z nimi stanie. Nie ważne gdzie i do czego je wykorzystamy. Czy użyjemy go jako kamień elewacyjny, czy w formie wewnętrznych płytek podłogowych, zawsze świetnie się sprawdzą.
Wspomniane materiały odporne są na uszkodzenia mechaniczne. Ciężko je zarysować lub poważniej uszkodzić. Te materiały wykazują także rewelacyjną odporność na warunki atmosferyczne oraz promienie UV. Jednym słowem, kamień to inwestycja na lata!
Z czego zrobić schody zewnętrzne? Rodzaje schodów granitowych
Zewnętrzne schody są zmora wielu osób. Najczęściej schody zewnętrzne wylewa się z betonu oraz wykańcza okładziną z płytek ceramicznych lub gresu. Niestety takie rozwiązanie nigdy się nie sprawdzi i prędzej czy później płytki muszą odpaść. Dzieje się tak przez wpływ wilgoci oraz zmiany temperatur, która wpływa na warstwę kleju, a ta po pewnym czasie traci swoje właściwości. Aby nigdy to nie miało miejsca, należy zrobić zewnętrzne schody granitowe, która poza trwałością mają szereg innych zalet.
Okładzina ze schodów granitowych
Przy wykonywaniu schodów granitowych w tradycyjnej okładzinie należy brać pod uwagę granit o grubości 3cm na stopnie. Podstopnice można zrobić z kamienia o grubości 2cm. Jednak bardzo często się to nie opłaca, ponieważ kamieniarz musi ściągać dodatkową płytę, specjalnie na stopnice. Zwykle wykonanie wszystkie elementów o grubości 3cm wychodzi najkorzystniej dla obu stron.
Najlepszym wyborem na stopnie jest granit palony, lub granit polerowany z dodatkiem piaskowanych pasków antypoślizgowych. Jeden i drugi produkt jest antypoślizgowy, a przy zewnętrznych schodach jest to bardzo, zwłaszcza jeśli nie przewiduje się montażu barierek.
Wspornikowe oraz półkowe schody granitowe
Schody wspornikowe oraz półkowe charakteryzują się minimalizmem. Jeden i drugi typ schodów wygląda bardzo podobnie, z tym że w przypadku wspornikowych stopnie są wyposażone w dodatkowe wsporniki na rogach stopni.
Schody tego typu montuje się do specjalnie przygotowanej ściany. Powinna ona mieć grubość powyżej 16cm w przypadku schodów wspornikowych, a jeśli mowa o schodach półkowych, ściana, do której montuje się te schody musi mieć co najmniej 20 cm grubości. Musisz pamiętać, że każdy taki schodek może ważyć nawet 70 kg, stąd takie wymagania.
Kamień ogrodowy z całego Świata
Przez ciągłe susze coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na rezygnacje z trawy na rzecz kamieni. Niestety trawa potrzebuje sporą ilość wody i przy niektórych ogrodach koszty podlewania trawy sięgają kilkuset złoty miesięcznie.
W naszym kraju mamy szeroki asortyment kamieni naturalnych do ogrodu. Do wyboru są grysy oraz otoczaki w setkach kolorów. Prócz tego mamy jeszcze łupki oraz płytki łupane.
Najbardziej popularnymi materiałami w roku 2019 były białe otoczaki Thassos, grys granitowy strzegom, oraz kora kamienna gnejs. W przypadku tych ostatnich zaletą to przede wszystkim bardzo niska cena, jednak marmur Thassos charakteryzuje się niesamowitą bielą, która przyciągnie wzrok każdego.
Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://skalite-kamien.pl/
[…] Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią Kamień naturalny w najlepszym wydaniu do domu i ogrodu. […]
[…] Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią Kamień naturalny w najlepszym wydaniu do domu i ogrodu. […]
[…] Artykuł powstał przy zgodzie z hurtownią Kamień naturalny w najlepszym wydaniu do domu i ogrodu. […]
[…] Artykuł powstał przy zgody z hurtownią Kamień naturalny w najlepszym wydaniu do domu i ogrodu. […]
[…] Artykuł powstał przy zgodzie z hurtownią Kamień naturalny w najlepszym wydaniu do domu i ogrodu. […]
[…] Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią Kamień naturalny w najlepszym wydaniu do domu i ogrodu. […]
[…] Artykuł powstał przy zgodności z hurtownią Kamień naturalny w najlepszym wydaniu do domu i ogrodu. […]
[…] Artykuł powstał przy pomocy z hurtownią Kamień naturalny w najlepszym wydaniu do domu i ogrodu. […]