Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Kiedy skorzystać z pomocy komornika?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Kiedy skorzystać z pomocy komornika?

Z odzyskaniem należności kłopoty mają firmy i osoby prywatne. Chociaż w momencie zaciągania zobowiązania przez obecnego dłużnika, nic nie wskazywałoby na jego przyszłą niewypłacalność, to teraz długi rosną, a my nie potrafimy odzyskać swoich pieniędzy. Kiedy nie widzimy możliwości polubownego rozwiązania, warto stworzyć wniosek egzekucyjny i złożyć wizytę w kancelarii komorniczej.

Kiedy skorzystać z pomocy komornika?

Kiedy pojawiają się zaległości, najczęściej wierzyciele próbują poprzez prośby i ponaglenia odzyskać pieniądze. Jednak są sytuacje, kiedy trzeba sięgnąć po mocniejsze środki. Aby uruchomić procedurę egzekucyjną, dzięki której komornik będzie egzekwował długi, konieczne jest złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji. Dopuszczalne są tutaj dwie formy: pisemna i elektroniczne. Przy czym wniosek w wersji elektronicznej jest możliwy tylko przy orzeczeniach, które wydano w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Kiedy składać?

Złożenie wniosku jest możliwe po tym, jak uzyskamy tytuł wykonawczy. Oficjalnie prawo cywilne nie wymaga, żeby wezwać dłużnika do wykonania obowiązku, zanim złoży się wniosek o wszczęcie egzekucji. Kiedy okres między uzyskaniem tytułu a złożeniem wniosku jest długi, dobrze wysłać wezwanie listem poleconym. W takich przypadkach jak śmierć dłużnika wierzyciel ponosi koszty przez bezcelowe wszczęcie egzekucji. Złożenie wniosku o egzekucję powoduje przerwanie przedawnienia, a termin jest liczony od nowa.

Co musi znaleźć się w treści?

To, co powinno znaleźć się w dobrze sporządzonym wniosku egzekucyjnym, jasno precyzują przepisy prawa cywilnego. W jego treści musimy oznaczyć komornika sądowego, u którego wniosek będzie złożony, a także dane swoje i dłużnika razem z adresami. Oprócz tego musimy napisać, że jest to wniosek o wszczęcie egzekucji. Dopiero kiedy mamy podstawowe informacji, możemy przejść do właściwej treści, czyli czego wniosek dotyczy. W tej części wymieniamy, jakie świadczenie chcemy wyegzekwować. Kwota może dotyczyć samych należności, ale mogą pojawić się również wartości odsetek, czy kosztów postępowania. Zdarzają się sytuacje, kiedy dłużnik uregulował część należności. Wtedy też, powinniśmy to zaznaczyć w treści wniosku. W tytule wykonawczym są podane kwoty, które mogą być egzekwowane. Nie możemy we wniosku wpisać niczego ponadto. Na koniec musi się pojawić nasz podpis jako wnioskodawcy lub pełnomocnika. Na dole wymieniamy załączniki.

Czy wniosek egzekucyjny kosztuje?

Poza kilkoma wyjątkami, składanie wniosku o wszczęcie egzekucji nie wiąże się z wniesieniem opłaty. Chyba że chodzi o postępowanie zabezpieczające lub egzekucję świadczeń niepieniężnych. Przy pierwszym typie opłaty to 2% wartości roszczenia. W drugim wartość jest zmienna, w zależności od tego, jaki rodzaj świadczenia ma być wyegzekwowany.

O ile przy składaniu wniosku w większości sytuacji nic nie płacimy, o tyle może się zdarzyć, że już po wszczęciu egzekucji, konieczna będzie zaliczka na wydatki dla komornika. Jest ona potrzebna np. w związku z kosztami dojścia do informacji na temat stanu majątku dłużnika. Chodzi o takie instytucje jak urząd skarbowy lub ZUS.

Artykuł powstał przy współpracy z komornikgdansk-michalski.pl
0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x