Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Kilka porad, które pomogą Ci urządzić sypialnie na poddaszu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Jeżeli aktualnie znajdujesz się w takiej sytuacji, że przebudowujesz w swoim domu poddasze i mimo tego, że przestrzeń sama w sobie prezentuje się wręcz fantastycznie to jednak nie do końca wiesz co takiego powinno zostać tam zaaranżowane. Niewielkich rozmiarów ciemne pomieszczenie,teraz zmieniło swoje oblicze i charakteryzuje się tym, iż jest naprawdę jasne i oczywiście niesamowicie przestronne. Taki efekt udało się osiągnąć poprzez doświetlenie przestrzeni, która znajduje się na poddaszu przy pomocy okien połaciowych. Od momentu remontu taka powierzchnia nadaje się świetnie do tego, aby zaaranżować w niej sypialnie. Dlatego jeśli chciałbyś dowiedzieć się co powinieneś zrobić, aby urządzić sypialnię na poddaszu to przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się chociażby w jaki sposób powinieneś wprowadzić większa ilość światła do wnętrza.

Dwie kondygnacje poddane generalnemu remontowi

Często się zdarzają takie sytuacje, że jak już dokonuje się remontu to jest to remont generalny, a w przypadku domów najczęściej obejmują one dwie kondygnacje, czyli poddasze i parter. Nierzadko też ludzie decydują się na to, aby zrezygnować z dawnych ścian działowych i pozostawić tylko te, które były obwodowymi ścianami, ponieważ pozwala to na całkowitą metamorfozę wnętrza.

Parter został w głównej mierze zaaranżowany w taki sposób, aby znajdowała się tam przestrzeń otwarta na salon oraz przestrzeń wzbogacona o aneks kuchenno-jadalniany. Ścianami można w takiej sytuacji podzielić naprawdę niewielką część domu, jednak najważniejsze będzie oczywiście wydzielenie łazienki przeznaczonej dla gości i dodatkowo można zdecydować się również na mały przedsionek. Jeśli zaś chodzi o górne piętro, czyli poddasze powinno być ono o wiele bardziej kameralną przestrzenią, wzbogaconą o sypialnie gospodarczy. Obie powierzchnie, górna i dolna powinny charakteryzować się zróżnicowaniem kolorystycznym. Parter będzie świetnie prezentować się jeżeli zaaranżujecie w nim ściany i posadzkę w jasnych odcieniach, zaś poddasze będzie o wiele lepiej prezentowało się, gdy zdecydujecie się na użycie tam o wiele ciemniejszej kolorystyki.

Poddasze pełne naturalnego oświetlenia

Chociaż poddasze samo w sobie nie musi być wielkich rozmiarów to jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że będzie prezentowało się w sposób klaustrofobiczny, a można to uzyskać dzięki odpowiedniemu doświetleniu go przy pomocy okien połaciowych. Wielu architektów radzi, aby rozmieścić je w taki sposób, aby mogło rozjaśniać również dolną przestrzeń domu. Dzięki zdecydowaniu się na zaaranżowanie otwartej klatki schodowej wzbogaconą o ażurowe schody wspornikowe taka sytuacja będzie możliwa. Dzięki temu będziecie mogli sprytnie wykorzystać niewielkich rozmiarów przestrzeń, która jest umiejscowiona pod szczytem dachu. Tego typu przestrzeń świetnie nada się na przearanżowanie na bardzo wygodny gabinet.

Powierzchnia okien połaciowych

Warunki techniczne pomieszczeń, które są umiejscowione na poddaszu i są tworzone po to, aby przebywali tam ludzie to powierzchnia okien w świetle ościeżnic nie może być mniejsza niżeli 1/8 powierzchni całkowitej podłogi. Jest to jednoznaczne z tym, że jeżeli wnętrze posiada 80 metrów kwadratowych powierzchni to będziecie musieli zamontować okna dachowe, których łączna powierzchnia przeszklenia będzie wynosiła co najmniej 10 metrów kwadratowych. Zalecane jest również to, aby powierzchnia okien, które zaaranżowane są od strony południowej stanowiła co najmniej 20% powierzchni podłogi, zaś od strony północy 10%. Jeżeli zaś chodzi o okna umiejscowione od wschodu i zachodu to powinny one mieć od 10 do 20 procent powierzchni podłogi, jednak jest to w dużej mierze zależne od tego jaką funkcje ma dane pomieszczeni. Pamiętajcie również, że nie powinniście mylić powierzchni okna z powierzchnią przeszklenia. Jest to naprawdę spora różnica.

W jaki sposób połączyć i zamontować okna na poddaszu?

Możecie się zdecydować, aby połączyć okna połaciowe w zestawy i to nawet takie po 12 sztuk. Tego typu zestawy można montować w sposób bezpośredni obok siebie, bądź też nad sobą, czy pod sobą, a na to pozwalają specjalne kołnierze uszczelniające. Standardowym odstępem w sytuacji, gdy ustawiacie okna obok siebie, która występuje pomiędzy ościeżnicami ma wynosić 10 centymetrów. Jeżeli okna są umiejscowione jedno nad drugim i mają na nich znajdować się rolety zewnętrzne to odległość ich powinna zostać zwiększona do 25 centymetrów. Możecie też zdecydować się na zamontowanie dwóch okien w odległości 1,8 centymetra, pomijając wtedy krokwie pomiędzy nimi, jednak musicie pamiętać, że nie będziecie w stanie zamontować wtedy rolet zewnętrznych.

Jak doprowadzić do wnętrza więcej oświetlenia?

Bardzo ciekawą metodą, dzięki której wprowadzi do wnętrza o wiele większą ilość światła będzie w tym przypadku zamontowanie naświetla nad samym oknem, albo tuż pod nim. Naświetla nie będą w tym momencie otwierane. W sytuacji, gdy chcecie je zamontować nad oknem połaciowym to mogą one nawiązywać do stylistyki elewacyjnej i mieć kształt półokręgu, trójkąta czy też prostokąta. Możecie też zdecydować się na okna połaciowe uzupełnione poprzez okna kolankowe. Kolankowe okna w takim zestawieniu również nie muszą być otwierane, zaś połaciowe tak.

Autorką artykułu jest Marta, prowadząca bloga Dom według Kobiety.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x