Świeże i soczyste owoce to obowiązkowy element każdego wiosenno-letniego ogrodu. Przyjemne w uprawie są zwłaszcza krzewy owocowe, gwarantujące obfite plony mimo niewielkich rozmiarów roślin. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji oraz wymagań malin czy borówek amerykańskich? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości w tekście.
Przed zdecydowaniem się na zakup krzewu owocowego warto przede wszystkim zadać sobie pytanie: czego oczekujesz po jego uprawie? Część roślin tego typu dojrzewa nierównomiernie i owocują przez okres kilku miesięcy, dlatego świetnie nadają się do tego, aby bezpośrednio zrywać z nich owoce i używać je w kuchni.
Jeśli natomiast podchodzisz do sprawy profesjonalnie i zależy Ci na przygotowaniu przetworów, to lepszym rozwiązaniem będą krzewy owocowe dojrzewające równomiernie, a zatem dające owoce w mniej więcej tym samym czasie.
Z kolei inne krzewy owocowe wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, które mogą zniechęcić początkujących ogrodników. ZIEMOVIT radzi, jakie gatunki owoców są łatwe w uprawie, oraz jak o nie dbać, by cieszyć się smacznymi i zdrowymi owocami.
Table of Contents
ToggleBorówka amerykańska – uprawa i pielęgnacja
Jeden z najpopularniejszych owoców ostatnich lat, borówka amerykańska, wbrew swojej nazwie sprawdzi się również na polskim gruncie. Aby cieszyć się ich wyjątkowym smakiem jak najszybciej, trzeba kupić sadzonki w marcu lub kwietniu – takie krzewy borówek dadzą owoce w przyszłym roku. Warto pamiętać, że jeśli kupiłeś roślinę z odsłoniętym systemem korzeniowym, to musisz posadzić ją zaraz po zakupie.
W naturalnym środowisku Ameryki Północnej borówka amerykańska rośnie w glebie o następujących cechach:
- wysoka zawartość próchnicy,
- wysoka wilgotność,
- kwaśny odczyn (pH 3,5–5,0).
Właśnie takie warunki powinieneś zapewnić krzewom borówki w swoim ogrodzie – wystarczy wymieszać ziemię ogrodową z kwaśnym torfem oraz korą w proporcjach 1:1:1. Innym rozwiązaniem jest produkt, który nie tylko zakwasi glebę, lecz także zapewni borówkom dodatkowe substancje odżywcze, taki jak nawóz granulowany do borówek ZIEMOVIT.
Właściwe zasadzenie borówki amerykańskiej wymaga od Ciebie tego, abyś wykopał dołek o głębokości ok. 35 cm oraz średnicy 80 cm, który następnie wypełnisz odpowiednią mieszanką podłoża. Jeśli w swoim ogrodzie chcesz uprawiać kilka krzewów tych owoców, to dołek może być nieco szerszy – warto pamiętać, że odległość jednej sadzonki od drugiej nie powinna być mniejsza niż 1,5 m.
Maliny – czerwona słodycz w Twoim ogrodzie
Dzikorosnące w lesie maliny mogą zadomowić się w również Twoim ogrodzie. W zależności od tego, jak bardzo lubisz smak tych wyjątkowych owoców, przed zakupem sadzonek warto zastanowić się nad wyborem krzewów malin z odpowiedniej odmiany:
- odmiany letnie (m.in. Laszka, Benefis czy Tulameen) – owocują jeden raz w roku, w czerwcu lub w lipcu;
- odmiany jesienne (m.in. Polka czy Pokusa) – owocują dwa razy w ciągu roku, w czerwcu/lipcu oraz we wrześniu lub w październiku.
Niezależnie od wybranej odmiany wszystkie maliny dobrze czują się w żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5–6,5). W przypadku niemalże jałowego podłoża torf ogrodniczy kwaśny ZIEMOVIT wymieszany w odpowiedniej proporcji z glebą i dosypany do dołka o głębokości 15–20 cm powinien zdać egzamin. Stanowisko do posadzenia malin w ogrodzie powinno być słoneczne – im mniej słońca otrzymają owoce, tym będą kwaśniejsze.
Po posadzeniu krzewów malin należy znacznie przyciąć ich pędy. Tracimy tym samym pierwszy zbiór owoców, ale za to stymulujemy rozwój systemu korzeniowego rośliny, dzięki czemu będzie ona odporniejsza. Warto pamiętać, że od kwitnienia do początku dojrzewania maliny potrzebują dużej ilości wody. Nie należy jednak zraszać wodą liści i pędów, bo zwiększa to ryzyko pojawienia się chorób grzybowych lub pleśni.
Agrest – jak pielęgnować te krzewy owocowe?
Znany z charakterystycznej struktury miąższu agrest to jeden z najczęściej pojawiających się w polskich ogrodach krzewów owocowych. Jego popularność wynika z krótkiego czasu wegetacji (owoce można jeść już w czerwcu) oraz stosunkowo małych wymagań, jakie stawia ogrodnikom. Agrest do wzrostu potrzebuje gleby:
- piaszczysto-gliniastej,
- wilgotnej,
- lekko kwaśnej (pH 6,2–6,7).
Niezwykle ważne w przypadku uprawy agrestu jest to, aby co roku przycinać krzewy w taki sposób, żeby pędy nie tworzyły gęstej siatki. Przesadne zagęszczenie sprawia bowiem, że agrest daje mniejsze owoce, a ponadto łatwiej zapada na niebezpieczne choroby grzybowe.