Salon jest takim miejscem, które musi być wizytówką wszystkich domów. To właśnie w nim spędza się w zasadzie najwięcej czasu oglądając telewizje, czytając, przyjmując gości i coraz częściej nawet spożywając posiłki ze wszystkimi domownikami. Dlatego też trzeba pamiętać o tym jakie czynniki wpływają na jego komfort. W tym artykule dowiecie się wszystkiego o tym co powinniście zrobić, żeby Wasz salon został zaaranżowany w sposób wręcz perfekcyjny.
Jak zaprojektować salon?
Projektując salon+ przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na powierzchnię salonu, która będzie ściśle powiązana z wielkością domu, jednak trzeba przyjąć, że salon nie powinien być mniejszy niżeli 25 metrów kwadratowych. W większych domach już spokojnie można zaaranżować salon jako pomieszczenie o powierzchni 30-35 metrów kwadratowych. W dużym salonie jest o wiele prościej podzielić go na strefy funkcjonalne. Warto jednak zauważyć, że powierzchnia pokoju dziennego nie może być oderwana od rzeczywistości trzeba go aranżować w taki sposób, aby następowała w nim relacja do innych pomieszczeń, które znajdują się w Waszym domu. Zdecydowanie się na takie podejście pozwoli Wam uniknąć problemów związanych z ewentualną dysproporcją.
Jeśli zaś chodzi o wysokość salonu to będzie to ściśle powiązane z jego wielkością, czyli im salon większy tym powinien być wyższy. Warto się zastanowić nad takim salonem, który posiadałby fragment przechodzący poprzez dwie kondygnację. Bardzo pożądane będzie zaaranżowanie w salonie antresoli czy też różnicy poziomów w podłodze. Nada to całemu wnętrzu znaczącego prestiżu oraz powiększy go w sposób optyczny o kilka metrów.
W przypadku decydowania się na kształt to jeżeli jest to mały salon to najlepszą decyzją będzie zdecydowanie się na zwarty kształt, czyli standardowy prostokąt. W przypadku większego salonu możecie już nieco bardziej poszaleć, decydując się chociażby na bardziej rozbudowany plan, przykładowo na literę L, albo wybrać kształt łamany. Istotną kwestią będzie tutaj wydzielenie czytelnych stref funkcjonalnych i zadbanie o komunikacje w taki sposób, aby ona przechodziła pomiędzy nimi, a nie przez samo ich centrum.
Okna oraz drzwi
Drzwi do salonu już od samego przedsionka powinny być dobrze widocznie i od razu wskazywać, że to jest właśnie salon. To jak umieszczone jest wejście bardzo często ma również związek z tym jak podzielone są funkcje w pokoju dziennym. Kolejną istotną kwestię to, aby w pomieszczeniu istniał stosunek pełnych ścian do drzwi, okien, drzwi balkonowych czy innego rodzaju otwarć. To ich układ będzie determinował komunikację w salonie, a przy tym możliwość prawidłowej aranżacji przestrzeni, ustawienia mebli i podziału na strefy funkcjonalne czy też znalezienia dobrego miejsca na telewizor bądź sprzęt grający i na możliwość podziwiania ogrodu.
Salon w relacji z ogrodem
Wyjście z salonu do tarasu nie powinno biec przez środek żadnej ze stref, a jeżeli już będzie musieć przez jakąś to pamiętajcie, żeby nie była to strefa wypoczynkowa. Najlepszym rozwiązaniem jest naturalne podzielenie stref, przykładowo na wypoczynkową i jadalną. Sam zaś widok na ogród przez okna balkonowe nie powinien zostać przysłonięty przez meble takie jak chociażby sofa czy stół. Istotne jest to, aby można było go podziwiać bez najmniejszych przeszkód, odpoczywając przy tym. Duże przeszklenie bez wątpienia będą tutaj to wszystko ułatwiać, zwłaszcza że spowodują swoiste wrażenie jakby zieleń wchodziła wręcz do mieszkania. Najlepszą decyzją jest zaaranżowanie pokoju dziennego w taki sposób, aby posiadał on więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, da to wtedy możliwość na zaaranżowanie okien tak, aby wychodziły na kilka różnych stron światła, a to pozwoli na doświetlenie salonu o różnych porach dnia.
Kominek
Istotną kwestią jest umiejscowienie kominka w taki sposób, aby można było go dostrzec z każdego miejsca w salonie. Sam kominek powinien znajdować się w takim miejscu, gdzie można będzie przy nim odpocząć i się rozluźnić. Bardzo błędną decyzją będzie zdecydowanie się na umieszczenie kominka w taki sposób, aby znajdował się on na skrzyżowaniu przejść.
Czy w salonie powinny być schody?
Jest to sprawa dosyć kontrowersyjna i niejasna, ponieważ są one w stanie nadać salonowi prestiżu, który jest w nim niezbędny, jednak z drugiej strony będzie wtedy niemożliwe bezkolizyjne połączenie poddasza, bądź innej wyższej kondygnacji z salonem. Bardzo często można usłyszeć argument, który przemawia za zaaranżowaniem schodów w salonie, a jest nim chęć większe integracji rodzinnej, która będzie wynikać z tego, że dom zostanie w pełni powiązany. Bardzo dobrym pomysłem będzie umiejscowienie schodów bardzo blisko wejścia do salonu, w takiej sytuacji nie będzie trzeba przechodzić przez całe pomieszczenie, aby do nich otrzeć. Żadne meble nie powinny w żadnej sytuacji blokować wejścia do schodów, gdyż będzie to poważnie ograniczać swobodę związaną z przemieszczaniem się pomiędzy przestrzeniami.