W jaki sposób zaprojektować dom minimalistyczny, jak urządzić wnętrze, zadbać o otoczenie wokół domu i zapewnić bezpieczeństwo budynku, by jednocześnie zachować wszystkie elementy charakterystyczne dla stylu?
Styl ten pochodzi z Japonii i zyskuje u nas coraz większą popularność. Prostota, perfekcja i wyciszenie, to trzy podstawowe cechy stylu minimalistycznego. Harmonia z otoczeniem, wysmakowanie wnętrz, spokój i wyciszenie. Najważniejsze by dom taki współgrał z otoczeniem. Nawet jeśli różni się od sąsiadujących budynków, to będzie taką architektoniczną dyskusją z bylejakością budowlaną wokół nas. Atutem stylu jest też jego dopasowanie do różnych gustów mieszkańców. Każdy może sam pod siebie zaprojektować bardziej lub mniej minimalistyczny obiekt i urządzić go bardziej lub mniej minimalistycznie wedle swoich upodobań.
Czym kierować się przy projektowaniu minimalistycznego domu? Przede wszystkim trzeba pamiętać o kilku cechach stylu, w którym dominują geometryczne proste formy o podstawowych kształtach: koło, prostokąt, trójkąt, kwadrat. Bardzo często stosuje się powtórzenia połączeń bryła z modułem. Im bardziej uproszczona forma budynku, tym lepiej, wszystko według zasady „im mniej, tym więcej„.
A jak powinny wyglądać powierzchnie w takim domu? Architekci stawiają zwykle na powierzchnie gładkie w podstawowych kolorach. Elewacja zwykle jest w kolorach, takich jak: szary, siwy, biały, brązowy, beżowy lub kremowy z elementami drewna, kamieniem, metalem lub sporą ilością szkła. Taki dom na pewno ma być jasny i sprawiać wrażenie lekkiej konstrukcji, a nie ciężkiej bryły.
Czy skupiać się na detalach? Detale w takim projekcie odgrywają ważną rolę. Wykończenia wokół okien, okiennice z drewna, przesłony, elementy z marmuru, alabastru są jak najbardziej na miejscu.
A co z wnętrzem? Wnętrze domu powinno być zaprojektowane w tym samym „duchu”, dzięki czemu całość będzie spójna i harmonijna. Proste formy, kształty, wysublimowane dodatki, wysokiej jakości materiały wykończeniowe, sporo naturalnego kamienia, deski podłogowe w kolorach gruszy czy venge, kryształowe lustra czy lampy, delikatne kolory ścian, które nie będą kłócić się ze stylem całego budynku. Atutem takiego wnętrza może być duży, najlepiej oryginalny, obraz, wysokiej klasy stół z drewna zamiast kilku słabej jakości mebli ze sklejki. Wnętrze można uzupełnić kilkoma intensywnymi akcentami w kolorach czerwonym, fioletowym czy amarantowym. Klasyka tego stylu to biel i czerń. Ważne by nie popaść w skrajność i projektować wnętrze nawiązując do całości.
Pozostaje jeszcze kwestia elementów, które każdy dom musi mieć zaprojektowane: rynny, komin, właz na dach czy drabina zewnętrzna mocowana do elewacji (na przykład Crynoline: www.crynoline.pl) oraz inne typowe dla domu detale. Tutaj niezwykle ważny jest dobry projekt. Warto pomyśleć jak ukryć te elementy, lub zrobić z nich kolejny element ozdobny domu, zastanowić się jaka estetyka nam odpowiada. Architekci korzystają z tego, że styl minimalistyczny jest stylem dość surowym. Aluminium czy stal, nowatorsko wykorzystane elementy metalowe nie szpecą budynku, a nawet stają się jego ozdobą czy elementem spójnym z całą resztą. Jeśli nie chcemy jednak pokazywać rynien, możemy tak „schować” te elementy, tak by nie odciągały wzroku od najważniejszego i nie burzyły koncepcji.
Warto również zastanowić się, w jaki sposób zapewnimy bezpieczny dostęp do wszystkich urządzeń technicznych zamontowanych na budynku, a więc np. także komina. Najwygodniejszy dla użytkownika jest zapewne wyłaz dachowy. Jeśli jednak wyłazu nie ma, można pomyśleć o zmocowaniu drabiny. Drabina może być też dodatkowym dostępem na dach, oprócz wyłazu. Drabinę mocowaną na stałe można polakierować pod kolor elewacji lub anodować – stanie się wtedy elementem architektury i nie będzie szpeciła budynku.
Projektując dom minimalistyczny należy też pomyśleć o otoczeniu. Dopasowany do domu prosty ogród i oszczędne ogrodzenie, bez zbędnych zdobień, z naturalnych mater to kropka nad „i”.
Taki dom jest idealnym miejscem dla ludzi dobrze zorganizowanych i perfekcyjnych, ceniących elegancję, prostotę I funkcjonalność. Nad projektem minimalistycznego domu na pewno przesiedzimy wiele godzin. Jednak efekt wart jest każdej pracy.