Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Najważniejsze burgery na świecie – jak zmieniał się najpopularniejszy fast food?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Najważniejsze burgery na świecie - jak zmieniał się najpopularniejszy fast food?

W sieciach restauracji szybkiej obsługi i nie tylko, z powodzeniem serwowane są klientom hamburgery i burgery w różnych odmianach. Wszystkie łączy to, że pochodzą od amerykańskich burgerów, rozpowszechnionych na cały świat. Dzisiaj możemy dzięki nim jeść znakomite burgery z prawdziwą wołowiną i dodatkami, a także burgery z serem, bekonem, a niekiedy nawet z rybą i kurczakiem.

Burgery od 1900 roku

Trudno powiedzieć, kiedy w rzeczywistości powstał pierwszy burger, ale za jego pomysłodawcę Biblioteka Kongresu uznała Louisa Lassena, który prowadził mobilny barek. W barze na kółkach wymyślił on w Connecticut w roku 1900 pierwszego hamburgera. Była to kanapka, która przypadła do gustu jego klientom. Nazwa dla niej została zaczerpnięta od wyjątkowo głośnych marynarzy z Hamburga – stąd też dziś nosi ona miano hamburgera.

Drugą osobą, która niewątpliwie przyczyniła się do powstania pierwszych burgerów i hamburgerów był Otto Krause z Hamburga w Niemczech, gdzie również przyrządzano szczególne kanapki mięsne.

Popularyzacja burgerów za sprawą wystawy światowej

W 1904 roku odbyła się w St. Louis w Stanach Zjednoczonych olbrzymia Wystawa Światowa, która przyciągnęła uwagę do burgerów. Jak to się stało? Kanapka mięsna przeniknęła do publicznej świadomości dzięki chwytliwym artykułom w New York Tribune. Hamburgery sprzedawano w trakcie wystawy w wielu niewielkich budkach gastronomicznych.

Pierwsze restauracje z hamburgerami

Popularność hamburgerów była tak duża, że z czasem zaczęły powstawać restauracje i całe sieci gastronomiczne, zajmujące się serwowaniem przede wszystkim kanapek mięsnych. Wbrew pozorom nie McDonald`s był pionierem w tym biznesie. Od 1921 roku hamburgery można było zjeść w restauracji White Castle. Co prawda były one nieco inne niż te, które serwuje restauracja z klaunem w logo, ponieważ miały kształt kwadratu, ale i tak klienci je uwielbiali. White Castle serwowało tzw. slidery, czyli małe kanapki z mięsem i dodatkami.

Przypadkowo Lionel Sternberger podczas pracy w kawiarni swojego ojca, The Rite Spot, dodał do burgera plasterek sera na skwierczące mięso. W ten sposób w 1926 roku całkowicie przypadkiem powstało udane połączenie, nazwane cheesburgerem. Stał się on tak samo lubiany i popularny jak hamburger.

Nos do biznesu i zamiłowanie do hamburgerów i cheesburgerów sprawiły, że bracia McDoland w 1940 roku zaczęli budować swoje imperium. Początkowo restauracja sprzedawała dania z grilla na dowóz do klienta, ale prawdziwą żyłą złota były hamburgery serwowane gościom na miejscu. Kawiarnia stała się samoobsługowa, a jedzenie przygotowywano na linii produkcyjnej. McDoland`s rozwinął skrzydła na skalę światową dopiero wtedy, gdy firmę wykupił od braci Ray Kroc, który zaopatrywał ją w maszyny do robienia shake`ów.

Powstanie Whopperów i Big Maca

Zanim pojawiły się słynne Big Mac`ki, czyli duże hamburgery, z podwójnym mięsem, w 1957 roku menadżer z Burger KInga wymyślił nową, większą kanapkę. Duże hamburgery święciły wówczas triumfy, dlatego klienci szybko pokochali Whoppera.

Z kolei Big Mac w sieci McDonald`s był odpowiedzią na kanapki z BigBoy Sandwich, jakie sprzedawano w sieci Big Boy i samego Whoppera. Jedna z restauracji franczyzowej McDonald’s z Pittsburgha chciała zaproponować swoim klientom coś wyjątkowego, dlatego zdecydowała się włożyć dwa hamburgery do jednej bułki. W ten sposób dokładnie w 1967 roku powstał Big Mac, choć znany pod inną nazwą – Arystokrata.

Historia rozwoju rynku hamburgerów

Począwszy od sprzedawania hamburgerów na ulicach, poprzez zaproponowanie klientom niewielkich kanapeczek z mięsem, aż po powstanie dużych hamburgerów z podwójną porcją mięsa – tak w wielkim skrócie można przedstawić losy słynnej kanapki. Hamburgery są dziś serwowane nie tylko w sieciach fast food, ale również w eleganckich restauracjach, gdzie mięso do burgerów przygotowuje się z najwyższej jakości wołowiny, do której dobierane są ekskluzywne składniki.

Artykuł przygotowała pizzeria Capri New z Krakowa specjalizująca się w pizzy, burgerach, sałatkach i makaronach na dowóz.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x