Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Naturalne nawozy do ogrodu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Naturalne nawozy do ogrodu

Dbając o własny ogród, nie wystarczy tylko regularnie go podlewać, doglądać czy roślinność dobrze się rozwija, usuwać chwasty. Chcąc cieszyć się przepięknym ogrodem, należy dostarczać roślinom odpowiednich nawozów. Jest to całkiem naturalne, że nawozy są używane w ogrodnictwie. Wszak po długiej zimie, kiedy roślinność ogrodowa budzi się ze snu, konieczne jest staranne dostarczenie jej odpowiednich składników odżywczych. Brak umiejętnego nawożenia może prowadzić nawet do obumierania niektórych roślin. Oczywiście nie ma problemów z tym, aby przejść się do sklepu ogrodniczego czy poszukać w internecie najróżniejszych nawozów. Jednak zanim podejmie się decyzje o zakupie konkretnych produktów, dobrze jest przygotować nawozy naturalne. To nic trudnego.

Skorupki po jajkach

Skorupki po jajkach należą do kategorii odżywek wapniowych, co wynika z oczywistego faktu, iż posiadają wapń. Ale w skorupkach po jajkach znajdziemy również siarę, krzem czy fluor. Jest to znakomity środek do nawożenia ogrodu, a w szczególności konkretnych typów roślin. Wystarczy skorupki dokładnie pokruszyć, a następnie dokładnie rozsypać pod roślinami. Dość szybko ulegną one rozpuszczeniu, dostarczają do gleby wapń. Stosować należy między innymi w przypadku takich roślin jak tulipany, lawenda czy piwonia.

Skórki po bananach

Stosowanie skórek po bananach jako nawozu w ogrodzie to liczne korzyści. Przede wszystkim sprawiają, że rośliny długo kwitną, są zdrowe. Wynika to z faktu, że skórki bananów dostarczają roślinności ogrodowej między innymi potas oraz fosfor. Dodatkowo skórki bananów są znakomite do pozbycia się mszyc. Skórki wystarczy starannie pokroić i wysuszyć. Suchą skórkę dokładnie trzeba rozkruszyć i dodać trochę wody. Po odczekaniu 5-7 dni mamy idealny nawóz dla roślin ogrodowych. Inny sposób mówi o tym, aby skórki od bananów po prostu zakopać obok roślin, które chcemy dodatkowo wspomóc w rozwoju.

Popiół drzewny

Po co wyrzucać popiół drzewny, który powstaje w domowym kominku czy grillu? Można go wykorzystać jako naturalny nawóz do ogrodu. Pozytywnie działa na wzrost roślin, a przy okazji doskonale użyźnia glebę.

Oczywiście nie każdy popiół drzewny będzie nadawał się do nawożenia. Do nawożenia można stosować jedynie popiół powstały z drewna naturalnego. Tego rodzaju naturalny nawóz dobrze jest używać do takich roślin jak choćby głóg czy bukszpan. Dodatkowo znakomicie wpływa na trawę w ogrodzie.

Nawóz z pokrzywy

Pokrzywa idealnie będzie nadawała się jako nawóz do warzyw czy też roślin zielonych. Jak przygotować taki nawóz? Pokrzywę należy pokroić i zalać wodą. Następnie, po odczekaniu kilku dniu, można wykorzystać do nawożenia wyżej wymienionych roślin.

Stare liście jako znakomity nawóz do ogrodu

Wielu ogrodników wykorzystuje zeszłoroczne liście jako nawóz do swojego ogrodu. Idealnie nadają się do tego liście, które już lekko zaczynają gnić. Jak z nich przygotować perfekcyjny nawóz? Mianowicie należy dokładnie liście zmielić, wykorzystując choćby do tego maszynkę do mięsa. Następnie wszystko starannie zalać wodą i gotować 5 godzin. Kiedy powstała mikstura nie będzie już gorąca, można śmiało zastosować ją jako nawóz dla roślin.

Obornik jako naturalny nawóz

Nie można zapominać o oborniku, jako doskonałym naturalnym nawozie. Zawiera on wszelkie niezbędne składniki, które rośliny potrzebują do rozwoju. Dodatkowo obornik znakomicie poprawia glebę. Obornik należy wymieszać z glebą, poprzez jej dokładne przekopanie. Rozdrobniony obornik można również używać do nawożenia warzyw.

Kompost do nawożenia ogrodu

Szukając doskonałego naturalnego nawozu, nie można zapominać o kompoście. Przygotowanie kompostu jest banalnie proste, należy wykorzystać do tego odpadki ogrodowe. Mowa o liściach drzew, resztkach roślinnych, odpadków z roślin uprawnych. Całość zebranych odpadków składuje się w specjalnie do tego przygotowane pryzmie kompostowej.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem: http://rododendrony.com.pl/

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x