Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Obowiązki administratora budynku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Obowiązki administratora budynku

Każdy administrator budynku zawierając umowę ze wspólnotą czy innym podmiotem właścicielskim przyjmuje na siebie szereg różnych obowiązków. Te najważniejsze z praktycznego punktu widzenia dla wszystkich mieszkańców danego obiektu to obowiązki związane z bieżącą eksploatacją.

Obowiązki administratora budynku

Administrator zobowiązuje się m. in. do zorganizowania konserwacji i bieżących napraw części wspólnej obiektu. Przede wszystkim w jego kompetencjach leży konserwacja instalacji gazowej czy konserwacja instalacji elektrycznej.

Systematycznie, co najmniej raz w roku musi on zaplanować i wykonać przeglądy instalacji mieszczących się w budynku. W ślad za przeglądem i zgłoszonymi uwagami uprawnionych do tego osób musi przygotować obiekt i jego mieszkańców do przeprowadzenia konserwacji poszczególnych systemów.

Konserwacja instalacji gazowej

Aby przeprowadzić konserwację instalacji gazowej administrator budynku musi znaleźć na rynku firmę, która będzie dysponować wszelkimi niezbędnymi do tego uprawnieniami i certyfikatami. Następnie zleca tej firmie wykonanie okresowych badań szczelności instalacji. Jeżeli w trakcie przeglądu pracownicy wykryją rozszczelnienie czy jakąkolwiek inną usterkę, obojętnie czy w części wspólnej czy już na terenie mieszkań prywatnych natychmiast zgłaszają to w raporcie. Profesjonalna firma zajmująca się takimi przeglądami zwykle jest w stanie usunąć wszelkie usterki oraz wykonać również niezbędną okresową konserwację instalacji gazowej.

Konserwacja instalacji elektrycznej

Podobna zasada panuje przy zatrudnianiu specjalistycznej firmy do wykonania przeglądów instalacji elektrycznej, chociaż ten wymóg jest zdecydowanie łagodniejszy niż w przypadku systemów gazowych. Niemniej zarówno przegląd jak i systematyczna konserwacja instalacji elektrycznej również należy do obowiązków administratora i musi on każdego roku z nich się wywiązywać. W przypadku instalacji elektrycznej najbardziej newralgiczna jest część wspólna, gdzie może dochodzić do nieuprawnionego działania osób trzecich. Cały czas w wielu obiektach skrzynki elektryczne umieszczone są w miejscach swobodnego dostępu, również dla osób niemieszkających w danym obiekcie. Bardzo często jest to przyczyną wielu konfliktów, chociaż przepisy coraz dokładniej normują te zasady.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x