Wybierając obrączki ślubne, pod uwagę warto wziąć nie tylko ich estetykę, ale również materiał, z którego zostały wykonane.
Table of Contents
ToggleObrączki ślubne – jaki materiał warto wybrać?
W salonach jubilerskich obrączki ślubne to szeroka gama ciekawych modeli dla niej i dla niego. Biżuteria ta, jako symbol dozgonnej miłości, również powinna wyróżniać się wyjątkową trwałością. Aby mogła posłużyć latami, warto zwrócić szczególną uwagę na zastosowane przy jej produkcji materiały.
Klasyczne obrączki ślubne wykonane są ze złota żółtego. Do dyspozycji jest jednak wiele kruszców, które nie tylko prezentują się inaczej, ale również mają odmienne parametry techniczne, co także wpływa na ich trwałość.
Obrączki dostępne w sprzedaży
• obrączki ślubne z żółtego złota
• obrączki ślubne z białego złota
• obrączki ślubne z platyny
• obrączki ślubne z palladu
• obrączki ślubne ze srebra
Na co warto zdecydować się wtedy, gdy obrączki ślubne mają zarówno pięknie się prezentować, jak również mają bez problemu służyć na długie lata?
Obrączki ślubne z żółtego złota
Żółte złoto jest najczęściej używanym kruszcem do produkcji obrączek ślubnych. Taka biżuteria na pewno przypadnie do gustu osobom lubującym się w klasycznym wzornictwie.
Spotyka się głównie obrączki ślubne ze złota o próbie 585, co oznacza, że zawiera ona 58,5% czystego złota. Taki stop pozwala na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu obrączek oraz ich wysokiej odporności na czynniki zewnętrzne – czyste, 99,9% złoto jest bowiem za miękkie i szybko pojawiłyby się na nim zarysowania.
Obrączki ślubne z białego złota
Alternatywą dla żółtego złota jest złoto białe, które jest handlową nazwą stopu zawierającego czyste złoto, a także domieszki innych metali, na przykład srebra, niklu, palladu czy platyny.
Obrączki ślubne z białego złota są dodatkowo poddawane procesowi rodowania, czyli pokrywania ich warstwą rodu, który nadaje stopowi czysty, srebrny kolor. Rod jednak z czasem ulega starciu, odsłaniając prawdziwy kolor białego złota – słomkowożółty. W takim przypadku rodowanie można wykonać ponownie, ale to dość droga procedura.
Pod względem swojej trwałości obrączki ślubne ze złota białego są w stanie posłużyć dłużej niż te ze złota żółtego. Ze względu na swoje domieszki wykazuje ono przede wszystkim większą twardość.
Obrączki ślubne z platyny
Platyna uznawana jest za najbardziej cenny kruszec w branży jubilerskiej – jest bardzo rzadka, co również wpływa na jej spory koszt. W związku z tym za obrączki ślubne z platyny zapłacimy kilkukrotnie więcej niż za te ze złota.
Barwa platyny zbliżona jest do barwy srebra o niezwykłym blasku, dlatego z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom tego koloru. Nie ma także potrzeby pokrywania jej innymi warstwami, na przykład rodu, aby stale wyglądała atrakcyjnie.
W jubilerstwie kruszec ten znany jest ze swojej niskiej reaktywności, między innymi z wodą oraz tlenem, dlatego też stosowany jest on często jako oprawa do kamieni, na przykład diamentów.
Właściwości fizyczne platyny wpływają także na jej wyjątkową trwałość – jest o wiele bardziej odporna na zarysowania i zdarcie niż złoto. Nawet po wielu latach platynowe obrączki ślubne będą wyglądały jak nowe!
Obrączki ślubne z palladu
Pallad to metal zaliczany do grupy platynowców. Ma barwę zbliżoną do platyny, jest twardy, a przy tym lekki, a także ma przystępną cenę. Pallad jest również antyalergiczny – nie wywołuje reakcji uczuleniowych.
Obrączki ślubne z palladu są atrakcyjną alternatywą dla biżuterii platynowej oraz wykonanej z białego złota.
Obrączki ślubne ze srebra
W salonach jubilerskich znajdziemy również pełną gamę obrączek ślubnych wykonanych ze srebra. To, obok złota, najpopularniejszy materiał stosowany do produkcji biżuterii.
Analogicznie jak w przypadku złota, czyste srebro jest miękkie, dlatego też dodaje się do niego różne domieszki, aby stworzyć bardziej wytrzymały stop. Dodatkowo powierzchnia srebra utwardzana jest innymi metalami, na przykład miedzią w stopie typu sterling silver o próbie 925. Nie zagwarantuje ono jednak tak wysokiej wytrzymałości jak pallad czy platyna.
Srebro jest metalem relatywnie tanim, dlatego też wykonane z niego obrączki ślubne nie będą kosztowały fortuny.
Artykuł powstał we współpracy z firmą arlekin.design z Krakowa.