Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Oprawy oświetleniowe, czyli jak poprawić wygląd wnętrza

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Niektórym dobranie światła w pomieszczeniu nie powinno sprawiać jakichkolwiek problemów, jednak istnieją również ludzie, którzy do tego aspektu potrzebują nie tylko czasu, ale również chwili zastanowienia, ponieważ jest on dal nich bardzo ważny. Oczywiście można powiedzieć, że mają oni racje ze względu na to, że to właśnie światło odgrywa kluczową rolę w naszym domu.

Tak, więc na samym początku powinniśmy dokładnie przemyśleć, jakich gabarytów powinny być wybierane przez nas lampy, ponieważ jeśli dobierzemy zbyt małe w pomieszczeniu może być po prostu ciemno natomiast w sytuacji odwrotnej mogą one nie pasować do wnętrza. Ważna jest również długość sznurów w lampach sufitowych, ponieważ ich złe dobranie może być nie tylko nieestetyczne, ale również przeszkadzać w komunikacji w przypadku zbyt niskiego ich umieszczenia.

Czym powinniśmy kierować się przy dobieraniu opraw? Podstawą jest oczywiście ich klasa, która decyduje nie tylko o natężeniu światła, ale również o kącie jego padania. Można, więc powiedzieć, że jeśli potrzebujemy bardzo jasnego oraz dokładnego oświetlania powinniśmy naszą uwagę kierować na klasę pierwszą oraz drugą natomiast, jeśli mamy zamiar stworzyć na przykład klimatyczną sypialnię z całą pewnością będziemy potrzebować rozproszonego światła w oprawach klasy trzeciej.

Oczywiście nie można powiedzieć, że musimy trzymać się tej reguły, jednak jest ona naprawdę bardzo przydatna, ponieważ właśnie dzięki niej możemy dokładnie, oraz według wszystkich swoich gustów dobrać odpowiednie oświetlenie bez jakichkolwiek obaw.

Jeśli chodzi o kwestie padania światła możemy bez problemu ustalić to samodzielnie, ponieważ jeśli na przykład lampy rozmieszczone są na boki uzyskamy światło bardo intensywnie rozproszone po ścianach natomiast, jeśli źródło zwrócone będzie ku górze światło rozproszy się na suficie.

Ostatnia niezwykle istotna sprawa związana jest z barwą światła. Oczywiście chodzi tutaj o to, by w każdym pomieszczeniu wykonywanie odpowiednich czynności nie musiało nadwyrężać naszego wzroku. Tak, więc jeśli mamy na uwadze miejsce pracy, gabinet lub nawet biurko dziecięce musimy pamiętać o tym, że to właśnie w owych miejscach nasz zmysł wzroku narażany jest na największy wysiłek i właśnie, dlatego światło powinno być tam jasne oraz bardzo dobrze skupione. Co prawda tego rodzaju oświetlenie nie jest konieczne w całym pomieszczeniu, ponieważ wystarczające są miedzy innymi klinkiety bądź nieduże, jednak wydajne lampki na biurko.

Całkowicie przeciwnym przypadkiem są na przykład hole oraz korytarze, ponieważ w takich miejscach światło powinno być oczywiście jasne, jednak jego barwa nie musi być tak jaskrawa jak we wcześniejszym przypadku. Ostatnie miejsca, w których stosowane jest oświetlenie całkowicie ciepłe to oczywiście sypialnie oraz salony, ponieważ to właśnie dzięki tego rodzaju zabiegom są one dużo bardziej przytulne. Tak wiec barwa ciepłobiała oraz 2700-2900K byłoby tutaj najlepszą opcją.

Podsumowując można wiec powiedzieć, że to, jaki rodzaj światła wybieramy ma naprawdę niezwykle duże znacznie, ponieważ to właśnie ono może decydować nie tylko o tym jak w danym miejscu będziemy się czuć, ale również o tym jak będzie ono postrzegane, ponieważ nawet najbardziej przyjazne barwy w sypialni mogą być zeszpecone zbyt jaskrawym oraz można powiedzieć, że również „szpitalnym” światłem, które nie jest zbyt korzystne.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x