Mury, szczególnie w starym budownictwie, często utrzymują podwyższony poziom wilgoci. Niestety jest to bardzo niekorzystne zjawisko, które trwale uszkadza budynek. Dlaczego tak się dzieje?. Najczęściej winne są temu błędy instalacyjne wśród fundamentów lub ścian. Oprócz tego, że ma to niekorzystny efekt na mury, ma także bardzo zły wpływ na estetykę budynku, a przede wszystkim zdrowie mieszkańców. Wilgotne ściany stają się siedliskiem grzybów i bakterii, a także pleśni. Niezbędne jest wówczas osuszanie ścian, by przywrócić odpowiednie standardy.
Table of Contents
ToggleDlaczego w domu powstaje wilgoć?
Jedną z częściej wymienianych przyczyn wilgoci w domu, jest niesprawny lub wadliwie wykonany system wentylacji. Zwykle ma to związek z bardzo szczelnymi oknami i drzwiami, które praktycznie odcinają dostęp powietrza, wówczas ostatnim punktem do odprowadzania wilgoci, pozostaje wentylacja. Jak nie trudno się domyślić, najbardziej narażonymi pomieszczeniami są łazienka i kuchnia. Tam szczególnie powinniśmy zadbać o wentylację. Drugą równie częstą przyczyną, jest po prostu słaba izolacja fundamentów i ścian przed wodą. Szczególnie w starym budownictwie, jest ona mocno awaryjna. Już kilkugodzinne opady potrafią podnieść wody gruntowe, co podnosi również poziom wody w budynku. Kolejną przyczyną może być niewłaściwa izolacja termiczna na ścianach, a także jej całkowity brak. Objawia się to przede wszystkim wychłodzonymi ścianami. Wówczas na wyziębiony mur, oddziałuje ciepło np. z instalacji grzewczej. W ten sposób powstaje para wodna, która skrapla się i pozostawia wilgotne ślady. Wówczas sam proces osuszania wiąże się z wykonaniem wspomnianej izolacji. Ostatnią już przyczyną, może być po prostu zalanie budynku. Nie zależnie od sposobu w jaki wilgoć dostała się do budynku, jej usuwanie wymaga odpowiedniego sprzętu, a także wiedzy o specyfikacji pomieszczeń.
Sposoby na osuszanie pomieszczeń
Nie jest tajemnicą, że potrzeba do tego specjalistów. Usługę osuszania budynków wykonują zwykle profesjonalne firmy, w których pracownicy są odpowiednio przeszkoleni. Jednak możemy zapoznać się z poszczególnymi rodzajami tego typu usług.
Nieinwazyjne metody osuszania budynku
Ten rodzaj nie wymaga dużych nakładów finansowych, a także nie ingeruje w ściany budynku. W zakresie nieinwazyjnego osuszania wyróżniamy:
- nagrzanie pomieszczeń- czyli osuszanie ścian przy pomocy podwyższonej temperatury.
- osuszanie kondensacyjne- polega na obniżeniu wilgotności panującej w powietrzu, poprzez skroplenie się pary wodnej.
- osuszanie mikrofalowe- przy wykorzystaniu fal mikrofalowych, wilgoć powoli zmieniana jest w parę wodną. Sposób ten pozwala na dogłębne zmniejszenie wilgoci ścian.
- osuszanie absorpcyjne- za pomocą specjalnych, dostosowanych wkładów, wilgoć zostaje zbierana z pomieszczenia. Skroplona para wodna zostaje wtłoczona do jednej z komór osuszacza.
- osuszanie podposadzkowe- ten typ osuszania wykonuje się głównie po zalaniu. Początek to ocena stanu zawilgocenia pomieszczenia, a następnie usuwa się wodę zgromadzoną pod posadzką. Polega ono na wykorzystaniu specjalnych pomp ciśnieniowych.
Inwazyjne metody osuszania budynku
Zwykle wykonuje się w tym celu specjalną hydrofobową przegrodę. Powstaje ona dzięki usunięciu wilgoci, a także wprowadzeniu w to miejsce specjalnych preparatów. W zakresie inwazyjnego osuszania wyróżniamy:
- iniekcja krystaliczna- głównie do osuszania wilgoci z podciągniętej z gruntu. Iniekcja działa na zasadzie dyfuzji aktywatora, rozprzestrzenia się w promieniu kilku centymetrów. W ten sposób dodatkowo, tworzy się rodzaj pionowej izolacji fundamentów. Szczególnie sprawdzi się w przypadku osuszania fundamentów, które są słabo zaizolowane, a także bez izolacji. Co do ceny, jest ona ustala indywidualnie, na podstawie metrażu.
- iniekcja termincza- w murze zostają wycięte odpowiednie otwory, a następnie wtłacza się do nich gorące powietrze. Następnie otwory zostają zaizolowane żywicą, które jednocześnie stanowią idealną barierę, chroniącą przed wilgocią. Jest to niezwykle skuteczny sposób, który także zapobiegnie zawilgoceniu w przyszłości.