Oświetlenie każdego pokoju to niezwykle istotna sprawa, zwłaszcza że prawidłowe ustawienie światła może być niezwykle estetyczne w odczuciu osób trzecich. Prawidłowe oświetlenie pokoju dziennego może posłużyć także – w przypadku całego dnia – do pracy czy czynności czytania. Istnieje możliwość utworzenia dodatkowej romantycznej aury tuż po zachodzie słońca, odpalając nastrojowe i dekoracyjne oświetlenie, tak bardzo idealne podczas wymarzonego wypoczynku. Nie ma co ukrywać, że prawidłowe ustawienie oświetlenia jest nie lada sztuką, tym bardziej że może posłużyć nam do wielu istotnych czynności – np. wcześniej wspomnianej pracy czy przygotowaniu odpowiedniego wieczornego nastroju. Na rodzaj oświetlenia niebagatelny wpływ ma odpowiednio wykończone ściany oraz sam kolor tych ścian. Nie jest to jedyny mankament, który odgrywa istotną rolę w rodzaju oświetlenia – dołożą się do tego także meble czy rodzaj podłogi.
Za przykład może posłużyć pomieszczenie o białych ścianach, gdzie znajduje się kilka obrazów. W przypadku takiego pomieszczenia światło będzie się w pewnym stopniu odbijać, dlatego niezwykle istotnym elementem będzie rozmieszczenie mniej źródeł światła i to w dodatku o mniejszym natężeniu. Innym przykładem niech będzie pokój o ciemnych ścianach, ozdobiony ciężkimi bogatymi dywanami i dekoracyjnymi obiciami mebli. W tym przypadku, każdy punkt absorbuje pewną ilość światła dziennego – w przypadku matu wchłaniającego światło. Dlatego wykorzystanie takich tkanin jak zamsz czy filc będą ograniczały skuteczność oświetlenia – w przypadku zastosowania jedwabiu będzie to efekt odwrotny, gdyż materiał ten będzie wzmacniał efekt oświetlenia.
Ważnym aspektem każdego planu oświetleniowego jest pamięć o centralnym świetle rozjaśniającym wejście do danego pomieszczenia – w ten sposób uzyskamy rozjaśnienie całego pomieszczenia. W tradycyjnych domach jest to z reguły żyrandol, ale coraz częściej możemy spotkać szereg reflektorów punktowych wbudowanych w sufit.