Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Oświetlenie w salonie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Salon to pomieszczenie, które często spełnia wiele funkcji. Z jednej strony salon to miejsce rozrywki i wypoczynku. W mieszkaniach bardzo często salon pełni miejsce jadalni. Dodatkowo salon to również miejsce, w którym spotykamy się z gośćmi. Z tego powodu ten pokój pełni również rolę reprezentacyjną. Salon powinien mieć odpowiednio skonstruowane oświetlenie, które pozwala wykorzystać zarówno użytkową jak też estetyczną funkcje światła.

Praktyczne oświetlenie

Przy tworzeniu projektu wystroju wnętrza salonu należy brać pod uwagę, że oświetlenie salonu to nie tylko górne, czyli centralne światło. Oprócz oświetlenia sufitowego w salonie konieczne jest stosowanie dodatkowych źródeł świtała. Im większy jest salon tym potrzeba zastosowania dodatkowych lamp stojących, lamp nad stołem jest większa. Spełnianie przez salon wielu funkcji wymaga zastosowania odpowiedniego, sztucznego oświetlenia. Z drugiej strony należy również zapewnić dostęp do światła naturalnego. W doborze lamp do salonu warto brać pod uwagę, że kolor lamp, design, zastosowane materiały mają wpływ zarówno na ilość jak też na rodzaj światła. Światło wpływa na postrzeganie poszczególnych elementów przestrzeni i przedmiotów w salonie. Z tego względu kupując dekoracyjny, biały żyrandol nie warto decydować się na jaskrawe, czerwone światło, które nie pozwoli uwidocznić dekoracyjnych walorów żyrandola. Lampa zarówno pod względem kolorystki jak i intensywności światła musi korespondować z materiałami na wykończeniowymi na ścianach, dekoracjami oraz meblami. Lampy o świetle punktowym doskonale nadają się od uwidocznienia detali i dekoracji. Z drugiej strony rozproszone światło nadaje się do małego salonu, gdyż pozwala na optyczne powiększenie postrzeganej przestrzeni. Warto również brać pod uwagę, że lampa sama w sobie może stanowić element dekoracji salonu. Dobrym pomysłem przy wybieraniu lamp oraz określaniu oświetlenia dla salonu jest podzielenie go na strefy, a następnie dobranie poszczególnych rodzajów lamp do konkretnej strefy, czyli wypoczynkowej, reprezentacyjnej, gościnnej.

Lampy do salonu

Lampa stojąca to rozwiązania praktyczne, gdyż taką lampę bez większych przeszkód można przestawiać z miejsca na miejsce. Za jej pośrednictwem można uzyskać zarówno światło punktowe jak też rozproszone. Dodatkowo stojąca lampa może być bardzo oryginalną dekoracją. Gdy chcemy dodatkowo oświetlić telewizor, fotel lampa stojąca doskonale się do tego nadaje. Wisząca lampa do dobry wybór do dużych salonów. Lampę można również umieścić nad stołem. Gdy w salonie znajduje się strefa, w której spożywamy posiłki przy stole dobrze jest doświetlić taka strefę. Dobierając lampę nad stół należy dopasować jej wygląd oraz wielkość do stołu.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x