Nie od dziś wiadomo, że proste, a przy tym zgodne z naturą rozwiązania są najlepsze. Piasek jest naturalnym surowcem, który znajduje szerokie zastosowanie, nie tylko w budownictwie. Należy podkreślić, że w Polsce znajdują się naprawdę spore złoża tego kruszcu, szczególnie zaś piasku kwarcowego. Jest to nic innego jak rozdrobniona skała osadowa, najczęściej pochodzenia jurajskiego, kredowego oraz trzecio- i czwartorzędowego.
WŁAŚCIWOŚCI PIASKU KWARCOWEGO
Wyróżnikiem piasku kwarcowego jest jego wyjątkowa wytrzymałość – to nie piaski wulkaniczne czy węglowe, ale właśnie kwarcowy odznacza się największą odpornością na oddziaływanie takich czynników jak chemikalia czy uszkodzenia mechaniczne. Warto wspomnieć, że z piasku kwarcowego wytwarza się po dziś dzień nie tylko szkło, ale również zaprawy murarskie i beton, które są składowymi naszych ścian. Korzysta się z niego przy wytwarzaniu twardych podłoży – domowych podłóg, boisk, czy nawet dróg. Jednocześnie jest to materiał na tyle tani i dostępny, że wykorzystuje się go także do produkcji zlewozmywaków, blatów kuchennych czy płytek ceramicznych.
SZCZEGÓLNE WALORY
Wyjątkowo dużą popularność zaczyna zyskiwać piasek kwarcowy kolorowy. Zacznijmy od tego, że uznanie zdobył nie tylko na gruncie budownictwa, ale również dekoratorstwa. Obecnie barwiony piasek używany jest do produkowania takich dekoracji jak świece, kompozycje kwiatowe w wazonach i kielichach, akwaria, czy nawet w tworzeniu biżuterii oraz oryginalnych zastaw stołowych, szkła czy opakowań. Różne kolory piasku kwarcowego dają się połączyć w ciekawe kombinacje, dzięki czemu odnajdzie się on w niemalże każdej stylistyce i trafi w gusta najwybredniejszych.
PIASEK KWARCOWY W TWOIM DOMU
Jak już zostało wspomniane, piasek kwarcowy odznacza się wyjątkową trwałością i dlatego doskonale nadaje się do podłóg. Aby stworzyć idealną mieszankę, dodajemy go do żywicy epoksydowej (lub poliuretanowej) – taka posadzka będzie nie tylko wytrzymała, ale również antypoślizgowa za sprawą mieszanki żywicy i kruszywa. Mieszankę tą wykorzystuje się także do pokrycia szczebli drabiny bądź schodów.
Ciekawym zastosowaniem piasku kwarcowego są tynki mozaikowe (kamyczkowe) – cienkie, ale jednocześnie nieprzepuszczające wilgoci, są odporne na brud i warunki atmosferyczne. Za sprawą tych właśnie zalet można je stosować zarówno we wnętrzach, jak i do pokrycia warstw zewnętrznych budynków. Tynki mozaikowe znane są w branży nie tylko ze swego szerokiego zastosowania, ale również niezliczonych możliwości dekoracyjnych i wariantów kolorystycznych.
Dzięki barwieniu piasku kwarcowego możemy uzyskać wiele różnych opcji kolorystycznych, dostosowując tym samym posadzkę do naszych potrzeb i wyobrażeń o tym jak powinno wyglądać dane pomieszczenie. Nie zapominajmy, że jedną z ważniejszych przestrzeni jest także ogród – tutaj również piasek kwarcowy kolorowy znajdzie swe znakomite zastosowanie – jako kruszywo do posypywania ścieżek, czy tworzenia kompozycji i kwietników.