Jest najcenniejszą ozdobą każdej działki, warto zatem w porę zadbać o jego wygląd. Piękny żywopłot liściasty to marzenie wielu z nas. Jak je spełnić? Wykonując na bieżąco podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.
Dlaczego warto postawić na żywopłot?
Piękny wygląd to wielka zaleta żywopłotu, jednak nie tylko ta cecha zachęca nas do otaczania swej działki w ten właśnie sposób.Żywopłot skutecznie chroni przed hałasem i wzrokiem ciekawskim, pięknie pachnie, a jednocześnie – przyciąga ptaki. Kto postawi na takie rozwiązanie, ten może się cieszyć pięknym, pełnym życia ogrodem. A czy utrzymanie takiego naturalnego ogrodzenia w dobrym stanie musi wymagać wielkiej pracy i wiedzy na temat ogrodnictwa? Nie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
Sadzenie żywopłotu
Podstawa to sadzenie żywopłotu w odpowiednim momencie. W przypadku żywopłotów liściastych, najlepszą porą na takie prace jest albo październik, albo wczesna wiosna. Warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej głębokości dołków oraz o wzbogaceniu ziemi kompostem lub torfem. Im staranniej umieścimy rośliny w ziemi, im lepiej ją użyźnimy, tym większa szansa na to, że nasz żywopłot będzie szybko wzrastał i zachwycał swym wyglądem.
Pierwsze cięcie
To najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, który decyduje o wyglądzie żywopłotu. Pierwsze cięcie powinno być wykonane starannie, a przede wszystkim – w odpowiedniej porze. Jest nią pierwsza wiosna po nasadzeniu. Dlaczego ten zabieg odgrywa tak ważną rolę? Bo to od niego zależy, w jaki sposób rośliny będą się dalej rozwijały. Warto zatem pamiętać o terminie, warto też w porę zainwestować w dobrej jakości nożyce do żywopłotu. Dzięki temu można uniknąć drobnych pomyłek i zaniedbań, które dla naszych żywopłotów mogą mieć poważne konsekwencje. Zabieg przycinania rosnącego żywopłotu należy jeszcze powtórzyć w czerwcu oraz latem. A jak dbać o wygląd dojrzałego żywopłotu?
Jak utrzymać dobry wygląd żywopłotu?
Gdy żywopłot osiągnie odpowiednią wysokość, należy o niego zadbać jeszcze staranniej. By utrzymać jego wygląd, niezbędne staje się regularne przycinanie. Jak często należy wykonywać ten zabieg pielęgnacyjny? Sporo zależy tu od rodzaju żywopłotu oraz warunków klimatycznych, bywa jednak i tak, że dojrzałe żywopłoty są przycinane co miesiąc. Dzięki temu mogą zachować swą formę oraz geometryczny kształt.
A co z nawożeniem?
W przypadku żywopłotów ważne jest nie tylko ich regularne przycinanie, ale i nawożenie. Tu najlepiej sprawdza się kompost, którego warstwę można ułożyć przy żywopłocie w okresie wczesnej wiosny. Ile nawozu trzeba położyć? Tu koniecznie trzeba przestrzegać informacji znajdujących się na opakowaniu. Nie można też zapominać o podlewaniu, dzięki czemu nasz zielony płot będzie a bieżąco otrzymywał odpowiednią ilość wody – tak ważnej dla życia wszystkich roślin substancji.
O piękny żywopłot z pewnością warto zadbać. Będzie on wspaniałą ozdobą naszej działki oraz naturalnym ogrodzeniem posesji. Wbrew pozorom prace związane z utrzymaniem go w dobrej formie nie są trudne, a przy odrobinie wysiłku, każdy z nas poradzi sobie z nimi bez większych problemów.
Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl |