Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Pielęgnacja drzew i krzewów ogrodowych w okresie zimowym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Pielęgnacja drzew i krzewów ogrodowych w okresie zimowym

Właściciele przydomowych sadów i ogrodów muszą co roku pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji drzew i krzewów w okresie jesiennym i zimą – przed rozpoczęciem nowego sezonu owocowania.

Zabezpieczenie drzew i krzewów ogrodowych na okres zimowy

Aby właściwie zadbać o stan drzew i krzewów ogrodowych w okresie zimowym warto pomyśleć o ich przecince jesiennej. Do tego niezbędne są, zaś takie narzędzia jak pilarki i sekatory.
Jesienią część krzewów i drew owocowych wymaga przycinania gałęzi, by w kolejnym sezonie mogły owocować. Warto też w tym czasie usuwać połamane konary i zadbać o to, by w okresie zimy lekkie i delikatne konary nie łamały się pod naciskiem opadów śniegu. W tym celu czasami konieczne jest ich podparcie.

Pielęgnacja drzew i krzewów w okresie zimowym

Oprócz tego, że o ogród zadbamy na koniec sezonu, tj. jesienią, warto też pomyśleć o nim w trakcie zimy. Dotyczy to zwłaszcza drzew owocowych i przycinania ich pędów, by na wiosnę mogły pojawić się nowe przyrosty. To istotny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu drzewa lepiej rosną i obficiej owocują. Ciecia należy rozpocząć zimą.
Pierwsze przycinanie drzew i krzewów powinno odbyć się już w styczniu, kiedy jednak temperatura jest powyżej zera. Warto też wybrać dzień bez opadów, ponieważ w trakcie przycinania odsłaniamy
wewnętrzne tkanki roślin. Przy mrozie i opadach śniegu może dojść do przedostania się do środka śniegu i przemrożenia ich. Z kolei, kiedy promienie słońca są zbyt ostre „otwarte” miejsca po przecince mogą stanowić pożywkę dla bakterii, co negatywnie wpływa na stan drzew i krzewów.

Wiele osób jest pełnych obaw, czy tak wczesna przycinka, już na początku roku, to dobry pomysł. Sadownicy wskazują, jednak, że jest to jak najbardziej właściwe, ponieważ soki w tkankach roślin płyną wolnej w zimie niż na wiosnę, dlatego nie będą wyciekać po samym przycinaniu. W praktyce bowiem trudno miejsca po przecince dobrze zabezpieczać, a utrata wody powoduje osłabienie kondycji drzew i krzewów. Stąd zdecydowanie lepiej podjąć takie zabiegi już w okresie zimowym.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x