Nie masz pomysłu na salon gościnny, przedpokój albo kuchnię? A może brakuje ci kompetencji do połączenia mebli, kolorów i oświetlenia w spójną całość? Projekt wnętrza możesz powierzyć specjaliście. Dziś podpowiadamy, jak się do tego zabrać i co warto ustalić podczas wspólnych negocjacji.
Szczera rozmowa z projektantem wnętrz to podstawa
Zanim wypełnisz brief, złapiesz za słuchawkę telefonu i zaczniesz zasypywać projektanta wnętrz pytaniami na temat liczby bezpłatnych nadzorów autorskich, wstępnego konceptu oraz rysunków technicznych dla podwykonawców, uzbrój się w cierpliwość i spisz na kartce wszystko to, czego oczekujesz od gotowego projektu.
Mimo że zagospodarowane wnętrza jest nieporównywalnie bardziej złożonym procesem np. od zaplanowania identyfikacji wizualnej firmy, to w końcu ty jesteś zleceniodawcą i im bardziej sprecyzujesz, jaki powinien być finalny efekt, tym lepszych rezultatów możesz się spodziewać.
Wiesz już, z którym projektantem umówić spotkanie?
Pamiętaj przy tym, że wybór projektanta nie powinien być dziełem przypadku. Sugeruj się nie tylko rekomendacjami swoich najbliższych, ale i dokładnie zapoznaj się z dotychczasowymi realizacjami.
„Pamiętaj! Architekt wnętrz, którego projekty polecają ci twoi znajomi,
to niekoniecznie ten, którego szukasz”.
Portfolio to dobry sposób, aby ocenić, czy projekty rzeczywiście wpisują się w twoje oczekiwania. To szczególnie ważne, bo architekt, w którego ofercie znajdziesz przede wszystkim surowe, minimalistyczne wnętrza niekoniecznie będzie swobodnie czuł się kreśląc na kartce projekt salonu gościnnego w stylu rustykalnym i odwrotnie.
5 pytań, które powinieneś zadać architektowi wnętrz
1. Czy budżet jaki określiłem wystarczy do realizacji moich oczekiwań?
Ustalenie ceny to kluczowe pytanie na etapie pierwszego spotkania. Mimo że projektant za każdym razem dopasowuje wycenę do indywidualnych oczekiwań klienta, to za standard należałoby przyjąć, że projekt wnętrza mieszkalnego o powierzchni 20 metrów kw. to 1,000 – 4,000 złotych.
Zakładamy przy tym, że architekt nie będzie musiał konsultować się z konstruktorem budynku, a meble wybierze z katalogu producenta (nie będzie ich projektował na indywidualne zamówienie).
2. Czy i kiedy otrzymam wizualizację projektu?
Poza projektem wykonawczym, z jakiego skorzysta ekipa budowlana, dobre biuro architektoniczne powinno przygotować wizualizację. Projekt koncepcyjny może być przedstawiony jako render sceny z AutoCAD, 3D Studio Max (lub jakiegokolwiek innego oprogramowania do projektowania wnętrz) lub przybrać postaci animacji.
Koszt jego przygotowania jest na ogół wliczony w cenę projektu, ale dla własnego spokoju upewnij się, że dostaniesz go z odpowiednim wyprzedzeniem do konsultacji.
3. Co z projektami instalacyjnymi i stolarskimi?
Skonsultuj z architektem wnętrz, czy za dodatkowe projekty budowlane, np. instalacji elektrycznej będziesz musiał dopłacić.
4. Ile wariantów wystroju wnętrza otrzymam?
Upewnij się, że na podstawie twoich wskazówek architekt przygotuje przynajmniej 2 koncepty, z których będziesz mógł wybrać ten, jaki jest ci bliższy estetycznie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zamówił nawet 3-4 projekty, ale każdy kolejny to twój dodatkowy koszt.
5. Czy projektant będzie nadzorował proces wdrożeniowy?
Porozmawiaj z projektantem na temat tego, czy istnieje możliwość dopłaty do nadzoru autorskiego nad wdrożeniem.
Możesz przyjąć za regułę, że jest to dodatkowa opcja, więc jeśli chcesz, aby twoje mieszkanie wyglądało dokładnie tak, jak na wizualizacji, upewnij się, że wpisaliście tę usługę do umowy.
Sam zakres nadzoru przybiera różnej postaci. Projektant może albo kilkukrotnie sprawdzać, czy ekipa remontowo-budowlana wykonuje swoją pracę zgodnie z planem, albo uczestniczyć osobiście na każdym z etapów aranżacji (od zakupu materiałów budowlanych po ustawienie mebli).
Piotr
Artykuł powstał we współpracy z DreamDesign – architekci wnętrz kraków – specjalistów w projektowaniu i dekorowanie wnętrz.Sprawdź nasze realizacje.