Plastikowa, ceramiczna czy mrozoodporna? Klasyczna czy wielokomorowa? Oto pytania, które towarzyszą każdemu miłośnikowi ogrodu czy tarasu ozdobionego roślinami w donicach. Czy rodzaj doniczki ma wpływ na kondycję roślin?
Wiosna to czas, kiedy intensywniej myślisz o swojej ogrodowej czy balkonowej uprawie. Piękne, zadbane rośliny w ozdobnych, dobrze dobranych donicach to Twoje marzenie i z tym właśnie przesłaniem poszukujesz najodpowiedniejszego rozwiązania dla Twoich roślin. Lepsza okaże się donica ceramiczna czy plastikowa? Za pomocą donic możesz stworzyć w Twoim ogrodzie wyjątkową aranżację. Przeczytaj rozbudowany poradnik o wykorzystaniu różnych rodzajów donic w atrakcyjnej aranżacji przestrzeni w ogrodzie.
Donice ceramiczne: naturalne dotlenianie korzeni i regulacja wilgotności
Tradycyjne donice ogrodowe i donice tarasowe wykonywane są z wypalanej gliny i, dzięki zastosowaniu tego materiału, posiadają unikatowe cechy sprzyjające rozwojowi roślin. Ich naturalna porowatość zapewnia korzeniom odpowiednie napowietrzenie i łatwe odprowadzenie nagromadzonej wilgoci, a dzięki grubym ściankom są doskonałym izolatorem termicznym. Ich dodatkową zaletą jest waga, która zabezpiecza roślinę przed przewróceniem podczas silniejszych wiatrów.
Kupując doniczki ceramiczne, zwróć uwagę na ich wykończenie. Niektóre posiadają bowiem dodatkową warstwę zewnętrzną lub wewnętrzną (lakierowanie, glazurowanie, malowanie), która nieco ogranicza możliwości pochłaniania wody i odprowadzania jej na zewnątrz.
Donice – nie tylko ceramiczne
Istnieją jednak także inne materiały, z których wykonuje się donice. Przykładem mogą być te, wyprodukowane z terakoty mrozoodpornej. Są one idealnym pomysłem do sadzenia roślin, które będą zimowały w ogrodzie, na tarasie czy na balkonie. Do uprawy dużych roślin w ogrodzie przeznaczone są raczej donice betonowe – najlepsze do sadzenia drzewek i krzewów o większej bryle korzeniowej, które na stałe będą wkomponowane w całą aranżację.
Jeśli donicę traktujesz głównie jako element dekoracyjny, warto, byś dodatkowo pokusił się o zakup odpowiedniej doniczki plastikowej lub specjalnej wkładki, w której posadzisz roślinę i dopiero tak zabezpieczone korzenie umieścisz w ozdobnej donicy ceramicznej. Dzięki temu zabiegowi znacznie przedłużysz żywotność i piękny wygląd ozdobnego naczynia. Osobom ceniącym naturalny wygląd uprawy należy natomiast polecić donice drewniane.
Donice plastikowe: piękna dekoracja w korzystnej cenie
Doniczki plastikowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, dla których najważniejszym celem uprawy roślin jest ich aspekt ozdobny. Można je nabyć w wielu barwach, kształtach i rozmiarach. W przeciwieństwie do donic ceramicznych są lżejsze i zazwyczaj tańsze. Szeroki wybór kolorystyczny sprawia, że w dowolny sposób możesz je dopasować do całej aranżacji ogrodu, tarasu czy balkonu.
Istotną zaletą donic plastikowych jest mniejsze, niż w przypadku ceramicznych, wysychanie podłoża, co daje możliwość „zapomnienia” od czasu do czasu o podlewaniu roślin. Jeśli więc zdarza Ci się zaniedbywać rośliny albo często podróżujesz, zdecyduj się na tę opcję.
Donice specjalnego przeznaczenia
Uprawa niektórych roślin, np. pięknych storczyków, wymaga zastosowania specjalnych donic. I tak:
Najlepsze rezultaty uprawy storczyków można uzyskać dzięki używaniu donic, które zapewnią korzeniom rośliny odpowiednie napowietrzenie i dopływ światła. W tym celu zaprojektowano doniczki do storczyków z materiałów przepuszczających światło.
Najlepsze doniczki na zioła to z kolei te wykonane z ceramiki. Ich właściwości zapewnią najbardziej optymalne nawilżenie podłoża i zapobiegną ewentualnym skutkom zbyt obfitego nawilżenia korzeni.
Kaktusy oraz drzewa cytrusowe wymagają donic ceramicznych wyposażonych w sprawny system odprowadzania nadmiaru wody. Zbyt mokre podłoże szybko doprowadzi do gnicia systemu korzeniowego i chorób, a nawet obumierania rośliny.
Iglaki można sadzić zarówno w donicach ceramicznych, jak i plastikowych. W obydwu sytuacjach warto zadbać o odpowiedni drenaż wyrównujący wilgotność podłoża, a w przypadku donic plastikowych także o dodatkowe obciążenie uniemożliwiające przewrócenie rośliny przy silniejszych podmuchach wiatru.
Plastikowe, ceramiczne, betonowe, drewniane, wysokie, niskie
Ostateczny wybór odpowiedniej donicy uzależniony jest głównie od indywidualnych wymagań rośliny oraz, naturalnie, Twojego gustu. Jeśli masz wątpliwości, co do dokonanego wyboru, zawsze możesz poprosić o radę wykwalifikowanego sprzedawcę.