Choć w wielu domostwach wciąż bagatelizowany, wystrój wnętrz staje się coraz bardziej istotnym etapem w procesie budowy nowego domu bądź urządzania nowego mieszkania. Jest to także dominujący motyw przy okazji wszelkiego rodzaju remontów. Polacy szybko przekonują się, że profesjonalne urządzenie mieszkania nie jest jedynie kwestią estetyki, ale ma także znaczący wpływ na jakość codziennego życia mieszkańców. Aranżacja wnętrz w zgodzie z ich mentalnością i potrzebami przekłada się nie tylko na wygodę życia, lecz także pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
Aby w odpowiedni sposób urządzić nasze nowe (lub stare) lokum, powinniśmy zacząć od podziału całej jego przestrzeni na funkcjonalne strefy. O ile miejsce łazienki, kuchni oraz wyjść zostało ustalone już na etapie projektu budowlanego, o tyle zagospodarowanie całej reszty pozostaje sprawą dowolną. Naszym zadaniem będzie ustalenie granic pomiędzy strefą dzienną a nocną, pomiędzy strefą otwartą a prywatną itd. Decyzje podjęte na tym etapie będą rzutowały na późniejszy dobór rozwiązań dekoracyjnych i praktycznych. W mieszkaniach o niewielkim metrażu trzeba postawić na wielofunkcyjność, która najczęściej przejawia się połączeniem kuchni, jadalni i pokoju dziennego (salonu). Pozbycie się ścian dzielących te pomieszczenia pozwoli nam utworzyć z nich spójną całość.
Głównym elementem strefy wejściowej jest zazwyczaj pozbawiona okien sień. Ciemny korytarz sprawia na gościach wrażenie, jakby wchodzili do jaskini. Dlatego należy rozświetlić to wnętrze przy użyciu jasnych kolorów ścian, podłogi i mebli. Nada mu to znacznie bardziej przyjaznego charakteru. Niezbędnym wyposażeniem tego pomieszczenia są wieszak na wierzchnie okrycia oraz lustro. Obok holu najbardziej reprezentacyjnym miejscem w domu jest salon.
Jeśli decydujemy się na opcję wielofunkcyjną, musimy zadbać o to aby ruch w części jadalnej nie kolidował z częścią wypoczynkową. Kuchnię można od niej oddzielić barem, równocześnie ustawiając telewizor tak, aby można było na niego zerkać podczas gotowania. Przy urządzaniu łazienki warto zwrócić uwagę na właściwe zagospodarowanie przestrzeni pod umywalką i nad pralką. Warto też umieścić dodatkową lampę przy lustrze, pamiętając przy tym, aby była odporna na wilgoć.
Inne ważne reguły dotyczą przechowywania ubrań w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni oraz umieszczenia miejsca na pracę w najbardziej odizolowanej (czyli najcichszej) części mieszkania. Kiedy jesteśmy pewni, że wszystko jest na swoim miejscu, możemy zająć się najprzyjemniejszą częścią wystroju wnętrz, czyli dekoracją. Także i na tym etapie kluczową rolę odgrywają wizytówki mieszkania, czyli salon oraz hol. Sposobów na dekorację jest oczywiście mnóstwo, niemniej dla każdego z nich dobrym punktem wyjścia będzie uniwersalne wykończenie podłóg i ścian, które stanowią tło dla wyposażenia pomieszczeń. Przykładowo posadzka monochromatyczna będzie pasować do różnych stylów dekoracji, pozostawiając nam możliwość ich szybkiej i bezbolesnej zmiany. Do modnych obecnie stylów dekoracyjnych zaliczyć można minimalizm, eklektyzm, styl kolonialny, klasyczny lub wiejski. Dla uzyskania poszczególnych stylów niezbędny jest zakup odpowiedniego rodzaju mebli oraz wykończenia ścian. Np. minimalizm to proste kształty i formy, rytmiczne powtórzenia określonych wzorów lub brył. Style klasyczny i wiejski bazują na bardziej tradycyjnych rozwiązaniach i mogą być usprawiedliwieniem dla nadmiernego „zagracenia” mieszkania. Z kolei eklektyzm to trudne do uzyskania połączenie starego z nowym.
Świetnym uzupełnieniem każdego z wymienionych stylów jest wykończenie ścian z użyciem szablonów malarskich, naklejek, fototapet, a nawet reprodukcji obrazów. Jakkolwiek są to relatywnie nowe rozwiązania, ich umiejętne zastosowanie będzie dobrze współgrać także z tradycyjnymi stylami. W zależności od potrzeb można ich użyć dla nadania pomieszczeniom objętości i świeżości, bądź też w celu dodania im lat. W efekcie możemy uzyskać efekt nowości w starym budynku, jak i odwrotnie: uzyskać przytulny nastrój tradycji w świeżo zbudowanej bryle. A wszystko to uzyskujemy tanim kosztem i z zachowaniem możliwości łatwej zmiany w stylistyce pomieszczeń.