Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Podstawy feng shui w małym mieszkaniu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Aranżacja wnętrza wymaga dużej wiedzy o upodobaniach osób korzystających z pomieszczeń i oddziaływania kolorów, światła na samopoczucie. Ostatnio coraz bardziej popularna staje się sztuka aranżacji według feng shui, która pomieszczenia traktuje kompleksowo, jako nierozłączną całość.

Zasady feng shui

Feng shui to wiatr i woda, dwie siły, które są niewidzialne i nieuchwytne. W kulturze chińskiej są one symbolem harmonii i zgodności z naturą. Sztuka aranżacji wnętrz zgodnie z feng shui polega na zapewnieniu równowagi pozytywnych energii. To swobodnie krążąca energia zapewnia mieszkańcom szczęście i dobra samopoczucie.
Według Chińczyków świat to pięć żywiołów, które wpływają na życie człowieka:

  • drewno – pozytywnie wpływa na rozwój i kreatywność,
  • metal – odpowiada za logikę, jakość myśli i zdolności analityczne,
  • ogień – zwiększa odwagę i zdolności przywódcze,
  • ziemia – odpowiada za zdrowie, siłę fizyczną oraz stabilność,
  • woda – ma wpływ na rozwój duchowy i emocjonalny.

Każdemu z tych żywiołów feng shui przypisuje odpowiednie kolory i kształty. Znając te zasady możemy przystąpić do aranżacji pomieszczeń według feng shui. Do adaptacji nadaje się każde pomieszczenie, bez względu na wielkość. W małych mieszkaniach nawet łatwiej jest wprowadzić te zasady, niż w dużym domu.

Od czego zacząć

Przed przystąpieniem do realizacji feng shui koniecznie trzeba:

  • oczyścić mieszkanie z niepotrzebnych sprzętów i przedmiotów, które hamują swobodny przepływ energii, są to wszystkie przedmioty przez nas nielubiane lub nieużywane,
  • zapewnić dobre oświetlenie najlepiej naturalne, okna powinny być zawsze czyste,
  • wykorzystać siatkę bagua.

Siatka bagua

Chińczycy uważają, że każdej sferze naszego życia odpowiada konkretne pomieszczenie w mieszkaniu. Wyróżnili 9 sfer: kariera, małżeństwo, rodzina, bogactwo, zdrowie, przyjaciele, dzieci, wiedza, uznanie. Każda z tych sfer może rozwijać się w odpowiednio zaaranżowanym pomieszczeniu. I tak dla rodziny będzie przeznaczona kuchnia, dla małżeństwa sypialnia itd. Znając dodatkowo żywioły i odpowiadające im kształty i kolory aranżacja pomieszczenia zgodnie z feng shui nie będzie trudna.

Nie zawsze możemy zapewnić w pomieszczeniach pełną harmonię, możemy wtedy wykorzystać zalecane przez feng shui remedia i wzmacniacze energii.

Należy pamiętać, że feng shui to przede wszystkim harmonia i swobodny przepływ energii, dlatego wszystkie przedmioty muszą mieć swoje miejsce, pomieszczenia muszą być wysprzątane. Wszystkie popsute przedmioty muszą być zaraz naprawione lub wyrzucone, by nie utrudniały przepływu energii.

Foto: CC by Lizzie Benton / Flickr

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x