Urządzenie pokoju nastolatka to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. W dyskusjach nad koncepcją wyglądu pokoju przyda się z pewnością anielska cierpliwość i umiejętność kompromisu. I faktycznie, między oczekiwaniami dziecka a racjonalnym chłodnym spojrzeniem rodzica musi znaleźć się kompromis. Jak urządzić pokój dla młodej osoby, by czerpała ona frajdę z mieszkania z rodzicami pod jednym dachem, by wyrażał jej potrzeby nie tracąc przy tym na funkcjonalności? I czy w ogóle jest to wykonalne? Przekonajmy się.
Table of Contents
ToggleWielkość ma znaczenie
Określenie wielkości przestrzeni, jaką dysponujemy to sprawa zasadnicza i od tego powinno się zacząć projektowanie. Im mniejsza powierzchnia, tym dobór i ustawienie mebli trudniejsze. Przy urządzaniu należy pamiętać o podziale pokoju na strefy – w tym przypadku możemy mówić o strefie wypoczynkowej, biurowej i przechowania. Na małych powierzchniach należy zrezygnować z różnego rodzaju meblościanek, a najpraktyczniejsze okażą się szafy w zabudowie, sięgające pod sam sufit. Taka zabudowa niejako wtapia się w ścianę stając się jej częścią, dlatego najlepiej by miała ten sam kolor. Wybierajmy raczej białe meble i zrezygnujmy z kolorowych ścian, by nie uzyskać efektu przytłoczenia. Ciekawym rozwiązaniem są również łóżka na antresoli lub łóżka piętrowe (w przypadku rodzeństwa) – zajmują tyle miejsca, co zwykłe łóżko, a bardzo sprytnie można wykorzystać przestrzeń pod nimi.
W większych pokojach można naprawdę zaszaleć. W strefie wypoczynkowej nie musimy wówczas korzystać z rozwiązań typu antresola, można wstawić bardzo oryginalne szerokie łóżko, które nada charakteru wnętrzu. Zamiast zabudowy, która świetnie się sprawdzi w małych pokojach, można zdecydować się na meble modułowe, które można dowolnie rozstawiać i w każdej chwili można odświeżyć pokój robiąc przemeblowanie.
Kolorowy zawrót głowy czy skandynawska prostota?
Dobór koloru ścian powinniśmy zdecydowanie skonsultować z dzieckiem, zwłaszcza jeśli jest to nastolatek. Zazwyczaj w wieku nastoletnim, dzieci odchodzą od kolorów, które im dotąd towarzyszyły – dziewczynki próbują się odciąć od różu i stylu księżniczki, a chłopcy zrywają z błękitem i duchem pirata czy marynarza. Dobór koloru de facto odzwierciedla charakter i usposobienie naszego dziecka. Niepokorny typ zdecyduje się na odważne kolory, które podkreślą jego buntowniczy charakter i chęć bycia niezależnym. Spokojniejsze osoby będą wybierały raczej wyciszone barwy, niekontrastowe.
Każdy rok przynosi coraz to nowe trendy, ale od dłuższego czasu dużym zainteresowaniem cieszy się styl skandynawski, charakteryzujący się stonowaną kolorystyką w szarościach i bielach. Bardzo modne nadal jest również malowanie zdecydowanym kolorem tylko jednej ściany, która wyznacza jakąś strefę (zazwyczaj wydziela się w ten sposób część wypoczynkową). Modne również są różne geometryczne aplikacje na ścianach.
Wojna na poduszki – czyli modne dodatki w pokoju młodzieżowym.
Dodatki w pokoju naszej pociechy powinny korespondować z kolorystyką w pokoju, podkreślać styl pokoju, nie wyznaczać go. Wybór dodatków można całkowicie powierzyć nastolatkowi, by dopasował go do swoich zainteresowań, upodobań, by po prostu czuł się w swoim pokoju jak u siebie. Ważne też są takie elementy, jak wysokogatunkowa pościel, narzuta na łóżko, poduszki na kanapie, w fotelu lub na łóżku, a także firanki i zasłony. Wybierajmy tkaniny z odpowiednimi certyfikatami, w ciekawych kolorystykach, by służyły na lata i cieszyły wzrok naszej pociechy.
Duży wybór tkanin, które znakomicie sprawdzą się w pokoju nastolatka, oferuje sklep BawelnaTkaniny