Łazienka to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu – to właśnie tu zarówno rozpoczynamy każdy dzień, myjąc zęby, goląc się czy robiąc makijaż, jak i kończymy go – czy to szybkim prysznicem, czy długą, relaksującą kąpielą. Jak zaaranżować tą przestrzeń, by była ona zarówno miła dla oka, jak i wygodna w użytkowaniu?
Table of Contents
ToggleStyl
Urządzając łazienkę, pod uwagę należy wziąć zarówno preferencje poszczególnych domowników, jak i styl, w jakim zostały zaaranżowane pozostałe pomieszczenia. Pomieszczenie to urządzone może być w klimacie:
- Minimalistycznym – dominują tu proste, geometryczne formy – dotyczy to mebli, jak i armatury. Barwy, jakie najczęściej pojawiają się w minimalistycznych łazienkach to biel, czerń oraz odcienie szarości. Materiały stosowane do aranżacji to najczęściej szkło, stal, chrom oraz beton.
- Glamour – taka łazienka to doskonałe rozwiązanie dla miłośników bogato zdobionych wnętrz. Kluczowymi barwami są tutaj połyskująca czerń oraz złoto. Złote mogą być tak baterie, jak i wzory na płytkach czy akcesoria łazienkowe. W takim wnętrzu dominują gładkie i lśniące płaszczyzny. Dodatkowym uzupełnieniem łazienki w stylu glamour może być kryształowy żyrandol czy lampa z ozdobnym abażurem.
- Eko – w tego typu łazience nie może zabraknąć naturalnych materiałów takich, jak drewno oraz kamień. Dominują tu biele oraz odcienie beżu oraz szarości. Do aranżacji takiej łazienki często stosuje się rośliny oraz kwiaty – tak żywe, jak i w postaci wzorów na kafelkach.
Jeżeli nie mamy pewności, jakiego rodzaju styl najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, warto poprosić o pomoc projektantów, którzy pomogą nam w funkcjonalnym zaaranżowaniu łazienki, która równie efektownie co dziś, prezentować będzie się także w kolejnych latach.
Rozplanowanie wyposażenia z zachowaniem odpowiednich odległości
Aby korzystanie z poszczególnych urządzeń sanitarnych było w pełni funkcjonalne, niezbędne jest zachowanie stosownych odległości pomiędzy nimi. Dla wc oraz bidetu przeznaczyć należy powierzchnię minimum 80x100cm, by korzystanie z ceramiki było w pełni komfortowe. Przy umywalce oraz wannie należy zapewnić wygodne dojście od frontu zainstalowanego wyposażenia. Jeżeli do łazienki została wybrana kabina prysznicowa z drzwiami otwieranymi skrzydłowo, należy zadbać o to, by skrzydło drzwi podczas otwierania nie zawadzało o pozostałe elementy wyposażenia.
Wanna, czy kabina prysznicowa?
Dylemat ten w większości przypadków rozstrzyga metraż łazienki. Jeśli chodzi o wanny, różnić mogą się one od siebie między innymi kształtem. Poza modelami owalnymi i okrągłymi, spotkać można się także z ich wersją symetryczną, czyli taką, gdzie minimum dwa boki są równej długości. Do kategorii tej zaliczyć można wanny narożne (idealne rozwiązanie do łazienek o ograniczonym metrażu) oraz beznarożnikowe (brak narożnika pozwala na zbudowanie półki lub ustawienie wanny przy ścianie). Na rynku dostępne są także wanny asymetryczne narożne (występują w wersji prawo- oraz lewostronnej) oraz niestandardowe (modele o nieregularnych kształtach, doskonałe do przestronnych pokojów kąpielowych).
Co do kabin, największą popularnością cieszą się wersje narożne, które stykają się z dwoma narożnymi ścianami. Doskonale sprawdzają się one w małych łazienkach. Takie kabiny mogą być wpisane w ćwiartkę koła, kwadrat czy inne wielokąty. Do dużych łazienek bez obaw wstawić można natomiast jeden z modeli wolnostojących. Dostępne na rynku kabiny prysznicowe różnić mogą się od siebie również sposobem otwierania drzwi. Niezwykle praktyczne są modele przesuwne – osadzone na rolkach poruszających się po górnych lub dolnych prowadnicach. Kabiny prysznicowe montowane mogą być na brodziku, wannie oraz podłodze (ostatnie z rozwiązań cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością, a to ze względu na możliwość zastosowania efektownych systemów odpływów liniowych).
Autor wpisu Artykuł powstał dzięki uprzejmości Home 100 – sklepu z kompleksowym wyposażeniem łazienek. |
polecam