Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Pomysł na mozaikę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Pomysł na mozaikę

W naszych domach bardzo często korzystamy ze szklanych i porcelanowych naczyń. Ich zaletą jest piękny wygląd i wygoda użytkowania, a wadą fakt, że się tłuką i pękają. Warto jednak pamiętać, że popękana filiżanka, stłuczona butelka lub rozbity talerz można wykorzystać w zupełnie nowy sposób.

 

Czym jest mozaika?

Mozaika to technika dekoracyjna, która stosowana jest od tysiącleci. Polega ona na układaniu obrazów lub wzorów z drobnych elementów, a następnie umieszczaniu ich na zdobionej powierzchni. Najczęściej do tworzenia mozaik ozdobnych wykorzystuje się elementy kamienne, szklane, ceramiczne a niekiedy również drewniane lub metalowe. Ważne jest, aby miały one różne kolory i kształty.

Mozaika dziś

Dziś mozaika wykorzystywana do dekoracji mieszkań składa się z drobnych elementów o jednakowym kształcie. Zazwyczaj jest to mozaika szklana lub ceramiczna. Kostki są kwadratowe, prostokątne lub sześcienne. Dokładnie przylegają do siebie, co nadaje im jednolity wygląd. Mozaiki układane w domach najczęściej są jednokolorowe lub o delikatnych wzorach.

Pomysł na własną mozaikę

Przyzwyczailiśmy się do mozaiki układanej przez glazurnika w kuchni lub w łazience. Warto jednak pamiętać, że mozaikę można wykonać samodzielnie wykorzystując do tego celu odpady szklane lub porcelanowe. Najprostszym sposobem uzyskania pojemnika z mozaiki jest posklejanie potłuczonej filiżanki lub miseczki. Takie posklejane naczynie nie nadaje się już do użycia podczas posiłków, ale świetnie sprawdzi się w roli ozdobnej osłonki na doniczkę. Potłuczone, kolorowe talerze doskonale sprawdzą się jako materiał na mozaikę dekorującą płaskie powierzchnie takie jak blat stołu czy obudowa ogrodowej fontanny.

Potłuczone szkło

Kolejnym materiałem, z którego można wykonać ciekawą mozaikę jest potłuczone, kolorowe szkło. Z kolorowych butelek po napojach można stworzyć mini witraże. Takie barwne obrazy doskonale sprawdzają się w roli materiału na lampiony ogrodowe lub świeczniki. Można nimi oświetlić balkony, ogrody ale również pomieszczenia domowe.

Zabawa dla najmłodszych

Układanie mozaiki to także świetny pomysł na zabawę dla najmłodszych. Dzieci mogą tworzyć obrazy z kawałków kolorowego papieru, pociętych, kolorowych gazet albo łączyć w witraże kawałki bibuły. Do tworzenia barwnych mozaik można wykorzystać niemal każdy materiał, którego elementy można dają się ze sobą łączyć w przestrzenne kompozycje lub naklejać na powierzchnie płaskie.

Mozaika to technika zdobnicza pozwalająca na tworzenie niezwykłych ozdób. Do ich wykonania można wykorzystać dziesiątki różnych materiałów. Bardzo często najładniejsze prace powstają z odpadów takich jak potłuczone butelki, naczynia czy poniszczone czasopisma. Tworzenie dekoracji z mozaiki to nie tylko ciekawa praca, ale również bardzo fajna zabawa. Przedmioty ozdabiane tą techniką pięknie prezentują się w domu i w ogrodzie, a fakt, że wykonane są samodzielnie sprawia, że dodatkowo zyskują na wartości.

Artykuł został przygotowany przez firmę top-mozaika.pl/ specjalizującą się w sprzedaży mozaik szklanych.
0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x