Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Pomysły na schody w dwupoziomowym mieszkaniu lub domu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

O konieczności posiadania schodów w dwupoziomowym mieszkaniu przypominać nie trzeba. Komponent taki nie musi być jednak w żaden sposób problematyczny, gdyż obecnie schody można świetnie wkomponować w wystrój wnętrza, nadając im duże znaczenie funkcjonalne i estetyczne. Istnieją liczne pomysły na schody gwarantujące ciekawą aranżację pomieszczenia:

Schody jako półka. W takim zastosowaniu powierzchnia użytkowa schodów zwiększa się dodatkowo o wykorzystanie bocznej „ściany”, niezależnie czy zostanie zabudowana czy nie. W domach, w których nie ma małych dzieci, bardzo aktywnych zwierząt czy osób poruszających się np. o lasce, na schodach nierzadko ustawiać można rośliny i dekoracje. W bocznej ściance zmieszczą się mniejsze i większe wnęi będące bardzo funkcjonalnymi półkami.

Schodowa spirala. To również propozycja raczej do domu bez małych dzieci i ludzi starszych obciążonych trudnościami z chodzeniem. Schody montuje się w postaci pionowej konstrukcji z ułożeniem spiralnym, co przypomina metodę stosowaną nierzadko w wysokich budynkach. We wnętrzach sporych rozmiarów konstrukcja może zostać rozłożona w poziomie, a jeśli miejsca jest mało, schody przypominają ciekawie zmontowaną drabinę.

Nieregularne stopnie. Klasyczny wizerunek schodów może być nudny, dlaczego więc nie poeksperymentować z kształtami i wymiarami stopni? Ważne, żeby nie zapomnieć przy tym o funkcjonalności, jaką muszą gwarantować schody; każdy ze stopni powinien pozwalać na postawienie na nim przynajmniej jednej stopy w całości.

Z poręczami lub bez. Poręcze u schodów są często zabezpieczeniem, ale gdy jest ono zbędne (niezbyt wysokie, szerokie i płaskie stopnie) mogą mieć dużą wartość estetyczną i przyjmować najróżniejsze kształty. Z kolei schody pozbawione poręczy sprawiają wrażenie mniej wyodrębnionej konstrukcji, dlatego też łatwiej jest stworzyć z nich element o innej funkcji niż zwyczajowa (np. przedłużonego stojaka na kwiaty)

Lustrzane odbicie. Bardzo ciekawy efekt da umieszczenie dwóch bliźniaczych pasm schodów, z których funkcję użytkową najczęściej pełni jedno pasmo, a drugie wykorzystuje się do celów estetycznych. Schody takie mogą zbiegać się u góry bądź stanowić dwa odrębne wejścia na drugą kondygnację domu, zwiększając tym samym wygodę użytkowania.

Schody drewniane, kamienne, ceglane… Mocne i wygodne schody można dzisiaj ułożyć z różnych rodzajów budulca. W licznych przypadkach da to dodatkowy efekt estetyczny, na przykład wykonane z cegieł stopnie będą ocieplały wizerunek dużej kuchni w wiejskim stylu.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x