Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Porady, dzięki którym pomalujesz ściany i sufit

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bardzo dużo osób decyduje się na to, samemu wykonywać pracę remontowe. W takiej sytuacji warto się jednak zastanowić jak powinno się do tego zabrać. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że nie jest to coś trudnego, ale wymaga swoistego przygotowania, które pozwolą uniknąć Wam podstawowych błędów malarskich. Wszystkie niezbędne informacje związane z malowanie ścian znajdziecie w tym artykule.

Kiedy najlepiej malować?

Najbardziej korzystną temperaturą do wykonywania prac malarskich jest temperatura w okolicach 15 stopni Celsjusza. Na etykietach farb będziecie mogli znaleźć niejednokrotnie informacje, że powinniście malować ściany w temperaturach od 5 do 25 stopni. Istotną kwestią jest również fakt, żeby w pomieszczeniu nie było zbyt sucho. Im niższa temperatura tym powietrze jest bardziej wilgotne. Dlatego też najlepszymi porami na malowanie będą jesień oraz wiosna. Jeżeli jesteś zmuszony do malowania domu zimą to zapamiętaj, aby kilka godzin przed zabraniem się do pracy zakręcić kaloryfery i przewietrzyć pomieszczenie. W momencie, gdy farba będzie schnąć to postaraj się nie robić przeciągów. Prawda jest taka, że branie letniego urlopu, aby przeznaczyć go na pomalowanie mieszkania to wcale nie najlepsza decyzja pod słońcem. Upały spowodują, że farba będzie schła o wiele za szybko.

Zabezpieczenie wnętrza

Po tym jak już usuniesz meble, to zapamiętaj, że musisz pokryć podłogę jak najwytrzymalszą folią malarską. Folie nie będą za bardzo sprawdzać się na twardych posadzkach, a to z tego względu, że są one śliskie, dlatego stosowanie ich na terakocie czy kamieniu może być problematyczne. Jeżeli będą zaś zbyt cienkie to bez większego problemu będzie można je przebić, a to spowoduje, że podłoga, albo meble się zabrudzą. Folia powinna zostać przyklejona do listwy przypodłogowych przy pomocy taśmy malarskiej. Postarajcie się układać jak największe płachty, a najlepiej jeżeli udałoby się Wam przykryć wszystko przy pomocy jednej folii, ponieważ nie będzie trzeba wszystkiego łączyć. W efekcie ułatwi to Wam cały proces sprzątania. Większość elementów, które stanowią wyposażenie oraz tak samo dekorację jest o wiele prościej wynieść z pomieszczeni, albo odpowiedni zabezpieczyć przed wcześniejszy malowaniem niżeli usuwać z tychże przedmiotów plamy farb, które naprawdę są trudne w zmywaniu. Dlatego też już na początku powinieneś postarać się pozbyć wszystkie co znajduje się na ścianie, zaś jeżeli chodzi o listwy, futryny, włączniki czy też wsporniki, na których były umieszczone szafki to po prostu oklej je taśmą malarską. Postaraj się nie oszczędzać na farbie malarskiej, ponieważ te najtańsze będą strasznie wiotkie i zwyczajnie Ci się odkleją.

Czy stara farba to przeszkoda?

Bardzo istotne jest to jaka farba została użyta do pomalowania poprzedniej ściany. W przypadku dawno nieremontowanych domów oraz mieszkań ściany mogą być pokryte farbą klejową. Jeśli farba pozostawi ślad na dłoni, bądź też na wilgotnej ściereczce, którą przetrzecie ją to będzie to jednoznacznie oznaczała, że jest to farba klejowa. Niestety trzeba zapamiętać, że tego typu powłoka musi zostać dokładnie zmyta zanim nałożona zostanie na nią następna warstwa farby. Bardzo też często się zdarza, że stara farba klejowa, albo emulsyjna zwyczajnie nie trzyma się ściany. Żeby to sprawdzić będziecie musieli przykleić nieco taśmy malarskiej na niej. Jeżeli podczas odrywania taśmy farba zacznie odchodzić do ściany będziecie musieli namoczyć ścianę i zacząć ją mechanicznie usuwać. Fragmenty ścian, które zostały pokryte farbą olejną, czyli lamperie nawet jeżeli są w niezłym stanie to i tak będziecie musieli pousuwać, pod warunkiem, że zależy Ci na pomalowaniu ściany przy pomocy nowoczesnych farb, ponieważ farby wodorozcieńczalne nie nadadzą się do pokrycia ścian. Aby usunąć farbę olejną ze ścian powinieneś zastosować preparat służący do spulchniania. Jeżeli farba olejna będzie trzymała się tynków naprawdę mocno, a powierzchnia będzie w dobrym stanie to nie pozostanie Wam nic innego jak w takiej sytuacji ja tam pozostawić. Jeżeli zaś chcesz pomalować tę ścianę inaczej niżeli na olejno będziesz zmuszony na przygotowanie nowego podkładu. Olejne fragmenty muszą zostać umyte wodą, wzbogaconą o łagodny detergent. Następnym krokiem będziesz musiał przecierać grubym papierem ściernym ścianę, żeby można było poprawić jej przyczepność. Takie podłoże musi mieć nałożone cienką warstwę w postaci gładzi gipsowej. Dopiero w takim momencie będziesz mógł nałożyć nową farbę.

Naprawianie ścian

Zanim jednak zabierzesz się do malowania przede wszystkim zwróć uwagę na tynk, czy jest wystarczająco mocny i czy nie odpada od muru. Jeżeli jesteś w stanie znaleźć popękane, albo luźne fragmenty to bez wątpienia będziesz zmuszony na usuniecie ich, aż do krawędzi mocnego tynku, zaś oczyszczona powierzchnia powinna zostać przy pomocy masy szpachlowej, albo też nowego tynku. W taki też sposób naprawia się szczeliny oraz pęknięcia na stykach ścian oraz sufitu i również rysy, które występują na łączeniach płyt gipsowo-kartonowych. Tego typu miejsca trzeba początkowo oczyścić, zaś rysy i pęknięcia poszerzyć do rozmiarów 5 milimetrów, ponieważ mniejsze szczeliny nie nadają się do wypełniania. Aby wypełnić szczelinę trzeba będzie zastosować masę szpachlową z gipsu, zwłaszcza jeśli ściana jest z gipsu, albo została pokryta gładzią. Jeżeli zaś ubytki są większe, zaś na starych ścianach znajduje się chropowaty tynk to w takiej sytuacji musisz użyć masy, w której zawarty jest piasek. W takim przypadku będzie ona posiadać podobną fakturę co sama ściana. Zagipsowane miejsca następnie przetrzyj papierem ściernym o drobnym uziarnieniu.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x