Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Porady, dzięki którym wybierzesz najlepszą farbę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Masz zamiar niedługo pomalować ściany, a mimo wszystko jeszcze nie wiesz na jakie farby powinieneś się zdecydować? W takim przypadku powinieneś wybrać farby wodne, a może jednak farby rozpuszczalnikowe? Jakby nie patrzeć to farby wodne będzie wygodniej stosować, niżeli farby rozpuszczalnikowe. Ponadto w większości przypadków to właśnie je stosuje się do malowania ścian we wnętrzu. Szybciej będą schły, a co najważniejsze są o wiele zdrowsze. Farby rozpuszczalnikowe zaś o wiele lepiej będą spisywać się do malowania balkonów, drzwi oraz okien. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że są znacznie trwalsze i o wiele odporniejsze na działania zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Wodne farby

Farby wodne są najczęściej używane do malowania ścian w środku domu. O wiele wygodniej się ich używa niż farb rozpuszczalnikowych. Ponadto charakteryzują się tym, że w błyskawiczny sposób schną, a gdy wysychają nie wiąże się to wcale z emitowaniem szkodliwych substancji. Jest ich naprawdę sporo i posiadają dużo nazw, które wynikają z rodzaju spoiwa, które zostało w nich zastosowane:

Farby lateksowe – w głównej mierze używa się ich do pokrywania betonu, tynku, cegieł, płyt gipsowo-kartonowych czy też drewna. Zaletami tego typu farb to przede wszystkim to, że są w stanie dobrze pokryć malowaną powierzchnię i stworzyć gładką oraz jednolitą powłokę. Powierzchnia, która zostanie nimi pokryta jest w stanie oddychać. Czas schnięcia trwa od pół do dwóch godzin. Bardzo łatwo również się je nakłada i światło słoneczne nie oddziałuje zbytnio na nie, ponieważ przez kilka lat nie będą zmieniać one swojego koloru. Ich problemem jest zaś cena.

Farby winylowe – umożliwiają malowanie takich powierzchni jak beton, tynk, cegła, płyty gipsowo-kartonowe czy też drewno. Charakteryzują się słabą przepuszczalnością pary wodnej. Powierzchnie, które zostaną pokryte przy pomocy tej farby w naprawdę narażone na powstawanie brudu, jednak z drugiej strony niesamowicie łatwo będzie można się tego brudu z tychże ścian pozbyć.

Farby akrylowe – bez najmniejszych problemów będzie można dzięki nim pomalować powierzchnie betonowe, ceglane czy drewniane, a również takie, na których można znaleźć tapetę papierową, winylową, czy też taką wykonaną z włókna szklanego oraz dosyć problematyczne farby, częściej używane w poprzedniej epoce, czyli farby klejowe i olejowe. Są one w stanie lepiej przepuszczać parę wodną niżeli powierzchnie olejowe, dzięki czemu ściany są w stanie w pewien sposób oddychać. Czas schnięcia takiej ściany to przeszło godzina. Powierzchnie, które zostaną pomalowane przy ich pomocy będzie można bez większych przeszkód szorować oraz zmywać. Można również zakupić w sklepie wersję farb, które odporne są na grzyby oraz bakterie.

Farby akrylowo-lateksowe – jest to świetny pomysł dla wszystkich osób, które chciałyby pomalować pomieszczenie, w którym panuje naprawdę bardzo duża wilgotność, czyli kuchnia, albo łazienka czy też dla tych, którzy zamierzają pomalować te ściany, które są bardzo narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, że w farbie znajduje się lateks staje się ona elastyczna, zaś akryl jest w stanie nadać jej odpowiedniego rodzaju twardości. Co ciekawe tego typu farby są wodoszczelne, więc naturalnie nie przepuszczają one pary wodnej. Farby ponadto są uodpornione na działania promieni ultrafioletowych, rozpuszczalników oraz na wysoką temperaturę.

Farby winylowo-akrylowe – najczęściej stosowane są do powierzchni tynkowych, betonowych, ceglanych, drewnianych i wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki wytworzeniu gładkiej powłoki są w stanie przepuszczać parę wodną, a to potęguje efekt krycia namalowanej powierzchni. Bez większego problemu można je zmyć, nie ścierając przy tym ich powłoki.

Rozpuszczalnikowe farby

Farby rozpuszczalnikowe będą świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy ktoś ma potrzebę pomalowania balkonu, tarasu, drzwi, lamperii czy też okien. Tego typu farby charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością niżeli ich wodne odpowiedniki, a ponadto posiadają wysoką odporność na wszelkie działania związane z czynnikami atmosferycznymi. Na rynku aktualnie są trzy rodzaje tego typu farb, które można sobie wybrać:

Farby alkidowe – są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które potrzebują pomalować elementy wykonane z drewna jak drzwi czy okna, bądź też metalu, zdarza się również tak, że niektóre z tychże farb będą nadawać się też do malowania ścian. Tego typu farby są w stanie wytworzyć twarde, równe oraz elastyczne powłoki, które nie będą miały problemu w konfrontacji z warunkami atmosferycznymi, uderzeniami czy też grzybami. Charakteryzują się niską przepuszczalnością pary wodnej. Okres ich schnięcia wynosi od 2 do przeszło 12 godzin.

Farby alkidowe modyfikowane za pomoc żywic poliuretanowych, czyli olejnych. Najczęściej stosuje się je przy malowaniu mebli i powierzchni, które są bardzo narażone na wszelkiego rodzaju ścieranie i uderzenia jak chociażby podłogi. Tego typu farby są w stanie stworzyć twardą powłokę, która jest odporna na uderzenia.

Farby silikonowe są w stanie wytworzyć trwałą oraz elastyczną powłokę, która ma właściwości odpychające wodę. Najczęściej jest używana do malowania ścian w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.

Specjalne farby

Istnieje całkowicie oddzielna kategoria farb, które dotyczą takich, które zawierają specjalnego rodzaju dodatki jak chociażby środki przeciwgrzybiczne, albo takie, które są w stanie chronić przed korozją. Tego typu farby są w stanie pokryć powierzchnię po jednym malowaniu. Możecie również zdecydować się na zakup farb strukturalnych, które powodują, że po malowaniu faktura na powierzchni jest różna.

Barwa farby

W sklepach można zakupić gotowe odcienie, albo dobrać sobie daną barwę z wzornika konkretnej firmy, decydując się przy tym na skorzystanie z komputerowej mieszalni farb. Warto też zauważyć, że intensywne kolory takie jak żółty, zielony czy też czerwony będą kosztować Was o wiele więcej.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x