Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Prawa najemcy mieszkania – wszystko co powinieneś wiedzieć

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Prawa najemcy mieszkania - wszystko co powinieneś wiedzieć

Decydując się na wynajem mieszania warto wiedzieć jakie obciążają nas obowiązki i jakie prawa w stosunku do wynajmowanego lokalu nabywamy. Wywiązywanie się z zobowiązań zawartych w umowie najmu pozwala na egzekwowanie swoich praw od wynajmującego.

Prawa najemcy mieszkania – wszystko co powinieneś wiedzieć

 • Niepodważalnym prawem przy wynajmie mieszkania jest możliwość korzystania z lokalu i użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem. Dopuszczalne jest także wprowadzanie ulepszeń, jednak wszelkie modernizacje wymagają bezwzględnej zgody właściciela. Po zakończeniu okresu najmu mieszkanie powinno pozostać w stanie niezmienionym i niepogorszonym, dlatego wszystkie uzgodnienia najlepiej zawierać w formie aneksu do umowy.
 • Najemca ma także możliwość doprowadzenia do lokalu oświetlenia, instalacji gazowej, mediów takich jak telefon, telewizja, internet, jeżeli tylko nie zagraża to bezpieczeństwu nieruchomości. Jeżeli do instalacji urządzeń niezbędne jest współdziałanie z wynajmującym, możliwy jest podział kosztów między stronami. Jeżeli najemca dokonał na swój koszt wymiany wyposażenia czy urządzeń, znajdujących się w mieszkaniu, przysługuje mu zwrot różnicy między ich aktualną a pierwotną wartością.
 • Ponadto najemca ma prawo do wnioskowania o naprawienie szkody, jeżeli wynajmujący nie wyda mu kluczu do lokalu w oznaczonym terminie. Może być to np. koszt wynajęcia pokoju na czas otrzymania dostępu do lokalu.
 • Jeżeli mieszkanie obciążone jest wadami, ograniczającymi jej przydatność do użytkowania, najemca może żądać obniżenia czynszu za czas trwania wad.
 • Istnieje również możliwość zameldowania najemcy pod zamieszkiwanym adresem.
 • Najemca ma prawo wymagać od wynajmującego utrzymania lokalu w należytym stanie, dokonywania napraw budynku, lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego, a w szczególności instalacji wodociągowej, gazowej, ciepłej wody – bez armatury i wyposażenia, a także napraw instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, wymiany pieców gazowych, stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg, posadzek, wykładzin oraz tynków. Najemcę obciąża jedynie konserwacja i prawidłowe użytkowanie powierzonego w użytkowanie sprzętu.
 • Najemca może przenocować inne osoby w lokalu, gdyby jednak obecność dodatkowej osoby miałaby być stałą, to należy to uzgodnić w właścicielem, który może ponosić wyższe koszty, spowodowane zwiększonym zużyciem wody, prądu czy gazu. Istnieje także możliwość podnajęcia mieszkania, jeżeli istnieje taki zapis w umowie.
 • Specyficzną sytuacją jest także opcja prowadzenia działalności gospodarczej w wynajmowanym mieszkaniu. Zależy to oczywiście od charakteru prowadzonej działalności i czy nie zmienia ona nic w sposobie wykorzystania lokalu. Zgody właściciela będzie wymagało np. umieszczenie reklamy na drzwiach lub adaptacja mieszkania na cele prowadzonej działalności.
 • Najemca może także zamieszkiwać w lokalu wraz ze swoimi zwierzętami, pod warunkiem, że zaznaczono to w umowie najmu.
 • Ma on także prawo do wezwania odpowiednich służb w razie zakłócenia porządku przez uciążliwych sąsiadów.
 • Wreszcie ma również prawo do bycia uprzedzanym przez wynajmującego o jego zamiarze wejścia do lokalu. Zasada ta nie ma zastosowania jedynie w razie wystąpienia awarii. W przypadku nieobecności lokatora lub jego odmowy udostępnienia lokalu, właściciel ma prawo wejść do niego w towarzystwie policji lub straży miejskiej. Ponadto lokator może wypowiedzieć umowę, bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeżeli usterki w mieszkaniu zagrażają jego zdrowiu i życiu.
Artykuł został przygotowany przez firmę Dom & House – Apartamenty specjalizującej się w wynajmie apartamentów w Trójmieście
0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x