Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Program Mieszkanie Plus do poprawy, czyli zderzenie rządowej koncepcji z przykrą rzeczywistością.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Program Mieszkanie Plus wymaga kategorycznej poprawy, ponieważ w obecnej sytuacji rynkowej jest niemożliwy do realizacji. Co zamierza rząd ?

Flagowy program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości „Mieszkanie Plus” wymaga kategorycznej poprawy po tym jak rządowa koncepcja brutalnie zderzyła się z rzeczywistością. O niezbędnych zmianach poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Mowa tutaj między innymi o kwestii dopłat do najmu w ramach Mieszkania Plus.

Kwestią wprowadzenia niezbędnych zmian zajmie się Rada Mieszkalnictwa w ramach swojego wtorkowego spotkania. Jak informuje minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński spotkanie dotyczyć będzie przede wszystkim dopłaty do czynszu. Zasady przyznawania tych dopłat, jak zapewnia minister Jerzy Kwieciński, ma warunkować stosowna ustawa tak jak w przypadku innego rządowego programu Rodzina 500 Plus.
Ideą rządowego programu Mieszkanie Plus miały być mieszkania o niskich czynszach – około 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Przeliczeniu za wynajem mieszkania o powierzchni 50 m kwadratowych zapłacili byśmy około 500-1000 złotych miesięcznie, czyli o wiele mniej niż trzeba zapłacić na rynku pierwotnym. Niestety – jak podkreśla wielu ekspertów z tej dziedziny- rządowa koncepcja jest niemożliwa do zrealizowania, ponieważ żadnemu deweloperowi nie opłaca się budować tak tanich mieszkań. Przykładem na to, że program Mieszkanie Plus jest całkowicie nieopłacalny jest przypadek jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Rzeczowe towarzystwo oferuję 55-metrowe mieszkanie, w ramach programu Mieszkanie Plus, za czynsz o wysokości 1300 złotych miesięcznie. Jak się okazuje, po przeanalizowaniu rynku, jest to cena wyższa od lokali dostępnych na rynku komercyjnym.

Po wprowadzeniu, przez ministerstwo inwestycji i rozwoju, zmian czynsze w ramach programu Mieszkanie Plus mają być pod na poziomie rynkowym lub niewiele niższe. Ponadto rząd będzie miał za zadanie pomóc lokatorom dopłacając do ich czynszu. Rządowy program Mieszkanie Plus skierowany ma być przede wszystkim do młodych, mniej zamożnych rodziców, którzy mają trudność z opłaceniem mieszkania.
Niewłaściwie napisany projekt nie jest jednak jedynym problemem rządu w przypadku programu Mieszkanie Plus. Kolejną znaczącą przeszkodą jest sytuacja w branży budowlanej, w której znacznie brak pracowników. Polski Związek Pracodawców Budownictwa szacuje, że do pracy brakuje około 150 000 budowlańców. Ponadto deweloperzy często skarżą się na przewlekłość procedur (mowa tu o fakcie, że od rozstrzygnięcia przetargu do rozpoczęcia budowy mogą minąć nawet dwa lata!) oraz brak miejsc na nowe inwestycje.

O tym, że rządowy program Mieszkanie Plus należy poprawić mówił osobiście premier Mateusz Morawiecki, który przejął bezpośredni nadzór nad jego realizacją w styczniu 2018 roku. W celu jego poprawy powołał on Radę Mieszkalnictwa, w której skład – oprócz niego – weszli: minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Oprócz niech do Rady Mieszkalnictwa dołączyli prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz, który został koordynatorem pracy całej Rady. Pierwsze wyniki pracy Rady Mieszkalnictwa przedstawione mają zostać jeszcze w tym tygodniu.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x