Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Prowadzisz po lekach? A czytałaś ulotkę?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Prowadzisz po lekach A czytałaś ulotkę

Niektóre leki są całkiem obojętne dla twojej zdolności prowadzenia samochodu, inne natomiast mocno mogą zaburzać twoją zdolność do koncentracji uwagi. Dlatego czytaj ulotkę, pytaj farmaceutów i lekarzy, bo tak naprawdę, chodzi tu o twoje bezpieczeństwo.

 

Każdemu z nas, kierowców, może przydarzyć się w życiu sytuacja, gdy będziemy zmuszeni prowadzić po zażyciu leków. Niektórzy są skazani na zażywanie leków przez całe życie, inni leczą się nimi doraźnie. Warto jednak, w każdym przypadku, sprawdzić, jaki wpływ na prowadzenie auta ma określony zestaw leków. Warto tu pamiętać, że o ile leki zażywane pojedynczo mogą nie mieć żadnego znaczenia dla koncentracji uwagi i możliwości prowadzenia samochodu, o tyle leki, które połączysz, mogą dać już niepokojące objawy. Należy też pamiętać, że wpływ leków na zdolność do prowadzenia samochodu z reguły jest negatywny.

Leki, które mają wpływ na twoją zdolność do prowadzenia pojazdu

O ile lekarz, przepisujący pacjentowi lek, z reguły uprzedza, że może on mieć negatywny wpływ na zdolność do prowadzenia samochodu, uprzedza też o możliwych niepokojących połączeniach z innymi lekami, wykluczając jedne a przy innych zalecając ostrożność, to jeśli leczysz się na własną rękę, czytaj dokładnie ulotkę, zwłaszcza, że sam nie jesteś w stanie określić, czy negatywne objawy przyjmowania leku już się pojawiły, czy może jeszcze nie. Twoje subiektywne odczucia mogą być mylące. Ty możesz mieć wrażenie, że właściwie nic się nie zmieniło, jednak osoby postronne mogą dostrzec zmiany. Nie powinieneś więc lekceważyć ostrzeżeń zawartych w ulotkach, bo pod wpływem leku zmienia się twoja percepcja i postrzeganie rzeczywistych sytuacji, co może oznaczać, że stajesz się potencjalnym zagrożeniem na drodze.

Ostrożnie powinieneś podchodzić do wszelkiego rodzaju znieczuleń, stosowanych po zabiegach przez lekarzy. Po zabiegu przeprowadzonym pod narkozą nie powinieneś prowadzić przez 24 godziny, ale nawet zwykłe znieczulenie miejscowe, stosowane przy borowaniu czy usuwaniu zęba, powoduje, że do czasu ustania jego działania, a po wyrwaniu, do 2 godzin po zabiegu, nie powinien siadać za kierownicą. Paradoksem jest to, że lekarze uprzedzają, że po ekstrakcji zęba nie wolno palić przez co najmniej cztery dni, a absolutnie nie wolno palić przez 24 godziny po zabiegu ze względu na możliwe powikłania, a nie mówią nic na temat prowadzenia samochodu. Sam powinieneś wiedzieć i pamiętać.

Nie powinieneś też prowadzić auta w chwili, gdy zażywasz leki opioidowe, zawierające tramadol, kodeinę i morfinę, czyli silne leki przeciwbólowe, takie jak Acodin, Efferalgan-codeine, Gripex, Thiocodin. Powinieneś mieć świadomość, że leki te zaburzają pracę mózgu, co oznacza spadek zdolności do koncentracji uwagi, trudności w podejmowaniu szybkich decyzji, wydłużają też czas reakcji. Ale nie tylko leki przeciwbólowe działają w ten sposób. Również środki uspokajające i nasenne, zażyte nawet dzień wcześniej, mogą powodować zmęczenie, senność, osłabienie, ale też uczucie niepokoju. Tutaj należy szczególnie zwrócić uwagę na barbiturany, takie jak luminal czy ipronal, lub leki będące pochodną benzodiazepiny. Lepiej, jeśli masz prowadzić samochód następnego dnia, a zasnąć czy uspokoić się nie możesz, zażyj leki ziołowe o podobnym, ale słabszym nieco działaniu. Są dla kierowców zdecydowanie bardziej bezpieczne i przyjazne.

Dlatego czytaj ulotkę, pytaj farmaceutów i lekarzy, bo tak naprawdę, chodzi tu o twoje bezpieczeństwo.

Dlatego czytaj ulotkę, pytaj farmaceutów i lekarzy, bo tak naprawdę, chodzi tu o twoje bezpieczeństwo.

Leki na alergię i nadciśnienie starszej generacji

Jako kierowca powinieneś zwracać uwagę, przyjmując leki starszych generacji. Jeśli na przykład cierpisz na alergię, i przyjmujesz Clemastinum, powinieneś liczyć się z tym, że może on powodować u ciebie senności, bóle głowy oraz problemy z koordynacją wzrokowo – ruchową. Również Brinerdin, Normatens, Propanolol, leki starszej generacji używane do leczenie nadciśnienia, mocno osłabiają organizm. Nie sposób nie wspomnieć o środkach na chorobę lokomocyjną, które wywołują podobne do wyżej wymienionych objawów. Osoby, które je przeżyły na czas podróży, nie mogą być brane pod uwagę jako zmiennicy kierowcy. Może i podczas przyjmowania leku czujesz się doskonale, jednak ryzyko, że zaśniesz za kierownicą, lub twój mózg wyśle niewłaściwe sygnały dotyczące koordynacji, jest zbyt duża, by ryzykować wypadek.

Przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu są niektóre leki psychotropowe, przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, a także neuroleptyczne. Mogą powodować zaburzenia widzenia, zawroty głowy, co oznacza, że nie powinieneś prowadzić po ich zażyciu.

Jeśli masz zwyczaj popijać leki kawą, herbatą lub sokiem grapefruitowym, pamiętaj, że w przypadku niektórych leków, napoje te powodują zwiększenie stężenia leku w organizmie. Dotyczy to na przykład leków histaminowych.

Dokładnie czytaj ulotki i sprawdzaj, czy możesz po zażyciu danego leku nadal być kierowcą

Generalnie, jako kierowca jesteś wręcz zobowiązany do wnikliwego i dokładnego przestudiowania ulotki dołączonej do leku, tak aby zażywane lekarstwa nie obniżyły twojej zdolności do prowadzenia pojazdu. Przeczytanie informacji zawartych w ulotce nie kosztuje nic, oprócz chwili czasu, a świadczy o tym, że odpowiedzialnie podchodzisz do kwestii związanych z bezpieczeństwem na drodze. Wyobraź sobie, jak ciężko żyć ze świadomością, że wypadku, w którym ktoś został poszkodowany, można było uniknąć, gdyby przeczytało się ulotkę. No, i zażywanie leku nie zwalnia z odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Lepiej czytać. Ulotka ma znaczenie.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez AUTO-HOL Grzegorz Gliński oferującą całodobową auto pomoc na terenie Warszawy.

 

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x