Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Prowizja za wypłatę z bankomatu, czy istnieje i ile wynosi?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Prowizja za wypłatę z bankomatu, czy istnieje i ile wynosi?

Przeróżne unowocześnienia, jakie ułatwiają ludziom życie w obecnych czasach, nie ominęły także i sfery bankowej. W tej chwili mnóstwo rzeczy możemy załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu, zrobić przelew za zakupy na swoim koncie internetowym, albo zapłacić przy pomocy karty lub nawet smartfona w sklepie. Kiedy zaś chcemy wypłacić gotówkę ze swojego konta, również nie musimy czekać w kolejce do kasy w banku, lecz po prostu korzystamy z bankomatów. Jest ich wszędzie wiele – nawet po kilkanaście czy kilkadziesiąt w każdym mieście (choć wszystko zależy od wielkości miasta). To bankomaty uniwersalne, albo też należące do konkretnych banków. I właśnie od tego w jakim bankomacie chce się wybrać pieniądze zależy w dużej mierze koszt takiej usługi. Niektórzy myślą, że wszystko jest darmowe – inni obawiają się prowizji i chodzą ciągle w to samo sprawdzone miejsce. Warto zatem wyjaśnić czy taka prowizja istnieje i jeśli tak, to ile mniej więcej wynosi?

Prowizja za wypłatę z bankomatu, czy istnieje i ile wynosi?

Czym jest prowizja?

Prowizja jest – według fachowego opisu – formą wynagrodzenia podmiotu z tytułu dokonanej czynności prawnej. Często jest to zatem forma wynagrodzenia jakiejś firmy (podmiotu) za dokonane usługi czy operacje. Ma to oczywiście odniesienie do działu bankowości, gdzie prowizje doliczane są na przykład z tytułu udzielenia kredytu, czyli zajęcia się wszystkimi dokumentami. Oczywiście, nie omija to ewentualnej opłaty za wypłacenie pieniędzy z bankomatu. Warto mieć na uwadze, że niektóre banki pobierają nawet prowizję za prowadzenie dla kogoś rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Wszystko uzależnione jest zatem od konkretnego przypadku.

Prowizja a wypłata pieniędzy

Czasem za wypłacenie pieniędzy z bankomatu również pobierana jest prowizja. Wszystkie dotyczące tego zapisy znajdują się zawsze w umowie, zawieranej między konkretnym klientem a bankiem. Może być na przykład tak, że dana osoba wypłaca gotówkę za darmo w bankomacie swojego banku, ale już przy wypłacie z bankomatu innego banku będzie musiała wnieść stosowną opłatę. Prowizja może dotyczyć wypłacania pieniędzy z bankomatów ulokowanych poza granicami Polski (chyba że posiada się stosowne konto), ale i wielu innych sytuacji. Dlatego też warto o wszystko dopytywać i szczegółowo przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Wszystko po to, żeby później nie być zdziwionym, że za daną operację zostały nam wzięte dodatkowe pieniądze. Prowizje nie pojawiają się bowiem zawsze, ale rzeczywiście istnieją.

Wszystko zapisane w umowie

Ciężko jednoznacznie określić ile zapłacimy prowizji za wypłacenie gotówki w danym bankomacie. Jest to uzależnione od polityki danego banku. Czasem jest to kwota wynosząca na przykład 3% wypłacanej sumy, ale nie mniejsza niż 5 złotych. Koszt może też wynosić na przykład 2%, ale być anulowany po spełnieniu jakichś dodatkowych warunków. Najlepiej posługiwać się dla bezpieczeństwa bankomatem uniwersalnym, obsługującym także i naszą kartę, albo wybierać bankomat naszego banku – choćby był ulokowany nieco dalej. Warto czytać umowę choćby i po to, żeby później wypłacić pieniądze na przykład z udzielonej pożyczki za darmo – a nie tracić je niepotrzebnie. A najlepsze oferty pożyczek można znaleźć na stronie pozyczkolog.pl.

Artykuł powstał we współpracy z Pozyczkolog.pl
0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x