Ubezpieczenie mieszkaniowe czy ubezpieczenie mieszkania i domu zaliczane jest do grona ubezpieczeń mienia.
Jest to polisa chroniąca przed skutkami zdarzeń, w wyniku których można stracić swój dobytek lub też jego część.
Ubezpieczenie w podstawowej wersji
Najczęściej ubezpieczenie mieszkania chroni w wersji podstawowej jedynie jego mury i dach. Taka polisa jest zwykle obowiązkowa do wykupienia przy okazji zaciągania kredytu mieszkaniowego w banku. Jest to ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, którego cesja praw z polisy przenoszona jest bezpośrednio na kredytodawcę. Polisa mieszkaniowa uruchamiana jest w momencie np. pożaru mieszkania i zniszczenia jego ścian, podłóg i dachów.
Ubezpieczenie w wersji poszerzonej
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne zakresy ubezpieczeń mienia prywatnego, w tym mieszkań. Taka polisa może chronić przed skutkami zdarzeń losowych czy działalnością przestępczą osób trzecich. Może obejmować, zgodnie z życzeniem klienta, nie tylko mury nieruchomości, ale wszystkie przedmioty na stałe zamontowane w mieszkaniu, w tym stolarkę okienną i drzwiową, instalacje wodną, kanalizacyjną, elektryczną i gazową, panele podłogowe czy ścienne itp. W najszerszym zakresie ubezpieczenie mieszkania będzie chroniło wszystkie ruchomości znajdujące się w nim, w tym sprzęt AGD i RTV, cenne przedmioty, biżuterię i inne kosztowności, jakie zostaną zgłoszone do ubezpieczenia, a ich posiadanie przez klienta będzie udokumentowane w jakikolwiek sposób.
Im większy zakres ubezpieczenia tym naturalnie wyższą składkę będzie opłacał klient. Jest ona wyliczana na podstawie nie tylko tego, za co odpowiada Towarzystwo ubezpieczeniowe na wypadek zniszczenia czy uszkodzenia mienia, ale też na podstawie sumy gwarancyjnej. Przy wyborze ubezpieczenia mieszkania suma ta jest bardzo istotna. Wskazuje ona bowiem na górną granicę odpowiedzialności odszkodowawczej firmy ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie mieszkania (np. https://www.lu.pl/mieszkaniowe/) może chronić przed skutkami zdarzeń losowych – pożaru, powodzi, uderzenia pioruna, awarii instalacji gazowej i elektrycznej, jak i przed kradzieżą i włamaniem. Wszystko zależy od konstrukcji wykupywanej przez klienta polisy. Warto przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej z daną firmą sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby mieć świadomość tego, w jakich sytuacjach klientowi rzeczywiście będzie należała się wypłata odszkodowania, a kiedy firma ubezpieczeniowa będzie mogła zaniechać wypłacenia świadczenia, powołując się na ograniczenia odpowiedzialności odszkodowawczej.