Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Rodzaje podłogi drewnianej – parkiet, mozaika czy panele?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Drewno to materiał, który nie wychodzi z mody – jest szlachetne, eleganckie, ciepłe w dotyku i bezpieczne dla alergików. Nic dziwnego, że sporo osób decyduje się na wykończenie nim posadzki. Drewniana podłoga dzieli się jednak na wiele rodzajów. Sprawdź, czym różni się parkiet od mozaiki i warstwowych desek podłogowych.

W zależności od wykorzystanego materiału i sposobu ułożenia desek drewniane posadzki mogą różnić się właściwościami, takimi jak trwałość czy odporność na działanie wilgoci. Przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych rodzajów podłogi drewnianej.

Parkiet drewniany – siła tradycji

Najbardziej klasycznym rodzajem drewnianej podłogi jest parkiet. Układa się go z deszczułek o długości 25–50 cm, szerokości 4–8 cm i grubości około 2 cm. Ich boki są łączone na wpust-wypust. Następnie deszczułki zabezpiecza się za pomocą specjalnych wosków lub lakierów.

Parkiet można układać w różne wzory. Najpopularniejsze to: jodełka, cegiełka, drabinka oraz szachownica. Parkiet najczęściej wykonuje się z krajowych gatunków drewna – dębu, jesionu lub buku.

Parkiet jest nie tylko elegancki, lecz także bardzo trwały – odpowiednio pielęgnowany i regularnie cyklinowany będzie ozdobą wnętrza nawet przez 100 lat.

Mozaika – tańsza alternatywa dla parkietu

Jeśli koszt parkietu jest dla Ciebie zbyt wysoki, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z naturalnego drewna na podłodze – wybierz mozaikę. Niewielkie deszczułki (8–14 mm grubości, 12–16 cm długości) naklejane są fabrycznie na papier lub siatkę w określony wzór. Tak przygotowany element przykleja się za pomocą kleju do betonu lub gładzi cementowej – papierem do góry. Po wyschnięciu kleju papier lub siatkę należy oderwać, a deszczułki oczyścić. Podobnie jak w przypadku parkietu mozaikę następnie wykańcza się lakierem lub olejem.

Mozaika jest cieńsza niż parkiet, dlatego nie można jej cyklinować tak często jak deski parkietowe. Jest jednocześnie tańsza od parkietu o około 40%.

Deszczułki mozaikowe często produkowane są z pełnowartościowego odpadu, powstałego w procesie wytwarzania dłuższych desek. Boki elementów mozaiki nie posiadają wpustów i wypustów. Najczęściej do wytwarzania deszczułek używa się drewna europejskiego, popularne są również mozaiki z gatunków egzotycznych (merbau, teak, wenge).

Deski podłogowe warstwowe – nowoczesna podłoga drewniana

Deski podłogowe warstwowe, zwane również panelami drewnianymi, składają się z minimum 3 warstw drewna:

  • wierzchniej, wykonanej ze szlachetnych odmian drewna, o grubości około 2,2–3,6 mm;
  • środkowej, którą tworzą poprzecznie ułożone deszczułki, zwykle zrobione z bardziej miękkiego drewna iglastego;
  • spodniej, tzw. łuszczki.

Warstwy są ułożone względem siebie prostopadle, dzięki czemu naprężenia rozkładają się równolegle – to pozwala na zminimalizowanie efektów pracy drewna. Deski nie wypaczają się zatem pod wpływem wilgoci czy zmian temperatury.

Warstwowe deski podłogowe z reguły sprzedawane są w stanie gotowym do użytkowania – nie trzeba więc dodatkowo pokrywać ich lakierem czy woskiem. Jednocześnie nie zaleca się cyklinowania desek drewnianych, gdyż wierzchnia warstwa jest zbyt cienka.

Materiał został przygotowany we współpracy z firmą Dobre Dla Domu.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x