Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Rynek pierwotny w Poznaniu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Rynek pierwotny w Poznaniu

Chcesz otworzyć firmę handlującą nieruchomościami? Interesują Cię wyłącznie obiekty nowe? A może chcesz dowiedzieć się, w co warto inwestować? W tym przypadku musisz wiedzieć, czym jest rynek pierwotny.

Rynek pierwotny w Poznaniu

Rynek pierwotny, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy danej nieruchomości u samych jej podstaw, to jest zakupu np. mieszkania na nowo wybudowanym osiedlu. W przypadku rynku pierwotnego nie odkupuje się nieruchomości od wcześniejszego właściciela, ale stricte od dewelopera. Można porównać to do zakupu samochodu prosto z salonu w odróżnieniu od kupna od późniejszego właściciela.

Zazwyczaj na rynku pierwotnym chodzi o transakcje dotyczące nieruchomości będących w trakcie budowy lub zaraz po ukończeniu budowy. Przedmiotem handlu na rynku pierwotnym nieruchomości są wszelkiego rodzaju mieszkania, domy, biurowce i inne lokale użytkowe.

Warto wiedzieć, że ostatnimi czasy można odnotować znaczny wzrost liczby danych nieruchomości na rynku pierwotnym, a co więcej – rośnie także cena. Nie można pomijać faktu, że w Warszawie w 2013 roku wybudowano niespełna dziesięć tysięcy mieszkań, natomiast w 2016 roku liczba ta przekroczyła dwadzieścia tysięcy. Być może ma to związek z programem rządowym Mieszkanie Dla Młodych.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ostatnimi czasy inwestowanie w nieruchomości stało się bardzo popularne, czemu nie można się zbytnio dziwić. Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że człowiek praktycznie zawsze dąży do pomnożenia swojego majątku, dlatego tak wiele mówi się o różnego rodzaju inwestycjach, ponieważ to one do tego prowadzą. Wielu Polaków dosyć delikatnie podchodzi do tego tematu, a więc nie ma aż tak dużo osób obracających setkami tysięcy złotych na giełdzie, tak jak to jest chociażby w Stanach Zjednoczonych. Polacy zamiast tego wolą inwestować w obligacje skarbowe oraz umieszczać swoje fundusze na lokatach bankowych. Objawia się tym samym przezorność naszego narodu – zarówno lokaty, jak i obligacje nie niosą ze sobą dużego ryzyka utraty pieniędzy! Jednakże ostatnimi czasy są to inwestycje bardzo nieopłacalne do tego stopnia, że pieniądze na lokacie wzrastają nawet nie procentowo, ale promilowo. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej polaków inwestuje w nieruchomości. W przypadku mieszkań można mieć pewność, że ktoś prędzej czy później w nich zamieszka.

Warto zaznaczyć, że bardzo popularnym sposobem Polaków na tzw. „ustawienie się” finansowe jest wzięcie kredytu mieszkaniowego, zakup nieruchomości na rynku wtórnym, a następnie oddanie owego mieszkania pod wynajem. Dzięki temu kredyt jest spłacany przez opłaty lokatorów za czynsz, a po jego spłaceniu dany inwestor może cieszyć się czystym zarobkiem, co często prowadzi do ponownego zakupu nieruchomości. Ryzyko utraty pieniędzy jest małe głównie w miastach stołecznych województw, ponieważ jak wiadomo – w miastach stołecznych jest wiele uniwersytetów, akademii i innych uczelni wyższych, czego efektem jest masowy przyjazd młodych studentów, a muszą oni przecież gdzieś mieszkać. Ostatnio popularne stało się tworzenie mieszkań typowo przystosowanych dla studentów w jak największej ilości. Objawia się to przerobieniem lokalu z dwoma, dużymi pokojami, na lokal z sześcioma mniejszymi. Służy to oczywiście optymalizacji przychodów właściciela.

Mieszkania pod wynajem to oczywiście nie wszystko, ale na pewno spory odsetek. Nie można jednak zapominać o tym, że na rynku pierwotnym często handluje się nieruchomościami, które w przyszłości staną się lokalami usługowymi. Tego rodzaju inwestycja ma wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba go (lokalu) urządzać, to najemca dostosuje nieruchomość do swoich potrzeb. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym przypadku najważniejsza jest dobra lokalizacja – raczej niewiele osób zainteresuje się tworzeniem np. sklepu z pamiątkami na obrzeżach miasta. Jednakże warto wiedzieć, że dla działalności biurowej lokalizacja nie będzie miała takiego znaczenia, jak dla branży gastronomii lub handlu. Trzeba także wiedzieć, że posiadając nieruchomość w centrum miasta można dyktować swoje warunki.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x