Nowoczesne mieszkania charakteryzują się dużymi przestrzeniami. Efekt ten łatwo jest uzyskać burząc ścianki działowe i łącząc pokoje. Bardzo popularne jest tak tak zwane ”otwarcie” kuchni na pokój. W tym celu burzona jest ścianka łącząca kuchnię z pokojem dziennym. Mniej odważni decydują się na połączenie tych dwóch pomieszczeń ladą z barkiem. Co można jednak powiedzieć o połączeniu jadalni z salonem? Jak wszystkich działań wykonywanych w domu są tego plusy i minusy. Aby jednak podjąć najodpowiedniejszą decyzję musisz się z nimi dobrze zapoznać.
Z całą pewnością wielkim plusem łączenia tych dwóch pomieszczeń będzie wygodne spożywanie posiłków. Nie jeden z nas przyzna, że rodzinne obiady przy jadalnianym stole kojarzą się z oficjalnymi uroczystościami rodzinnymi czy świętami. Na co dzień jemy częściej w kuchni. Stół jadalniany w salonie, nie będzie już taki oficjalny. W tym wypadku, będziemy mogli zrezygnować ze stołu w kuchni przez co zaoszczędzimy dużo miejsca. Mimo iż te dwa pokoje będą tworzyć teraz jeden, powinniśmy go w pewien sposób oddzielić tworząc tak zwane strefy. Efekt ten można uzyskać stawiając na przykład kanapę tyłem do stołu, bądź odgradzając stół od reszty pokoju regałem bądź wysokim kredensem. Jednak pamiętajmy o zachowaniu przestrzeni, która dodatkowo optycznie powiększy nasze mieszkanie.
Innym pomysłem na delikatne oddzielenie części jadalnej może być ułożenie innego koloru podłogi bądź duży dywan. W takim pomieszczeniu postarajmy się by dominowały jasne barwy z mocnymi dodatkami. Barwami dominującymi nie mogą być ostre kolory bądź zbyt ciemne. W jakiej części pokoju powinien znajdować się stół? Najbliżej wyjścia. Wnosząc potrawy do pokoju czy nakrywając do stołu będzie nam o wiele sprawniej się poruszać. Jeśli masz możliwość połączyć swój salon z jadalnią, to nawet się nie wahaj, zdobądź się na ten krok w stronę nowoczesności.