Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Skończ z nudną łazienką. Przeczytaj, jak zaplanować oświetlenie w kilku krokach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Duży żyrandol, plafon, kinkiety, a może oprawy halogenowe w podwieszanym suficie? Taśmy LED w strefie kąpielowej czy subtelne lampy stojące? Projekt systemu oświetleniowego łazienki wymaga szczególnego zaangażowania, dlatego dziś podpowiadamy wam jak się do niego zabrać.

Świadomie zaprojektuj oświetlenie swojej łazienki
Instalacja niskonapięciowa w nowoczesnej łazience to podstawa
Dobrze doświetlona łazienka to ta, w której będziecie mogli zainstalować nie tylko standardowe oprawy zasilane napięciem o wartości 230 V, ale i te o napięciu do 24 V (na ogół 12 V).
Tzw. instalację niskonapięciową warto zaplanować z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. W ten sposób łatwiej zagospodarujecie miejsce na montaż zasilacza obniżającego poziom napięcia z 230 V do 24/12 V i same sensory.
Stosujcie uniwersalne przewody o przekroju 0,5 mm kw. Jeśli do instalacji będziecie podłączali więcej odbiorników elektrycznych (np. kilka taśm LED i niskonapięciowe oprawy LED) poproście o pomoc elektryka, który wskaże wam na odpowiednie przewody.

Plafon lepszy od tradycyjnej lampy wiszącej
Łazienkę oświetlcie plafonem – możecie wybierać spośród nowoczesnych modeli o różnym sposobie wykończenia. W małej łazience świetnie sprawdzą się plafony z matowym i transparentnym kloszem.
Szczególnie odradzamy wybór spośród klasycznych lamp wiszących, które są bardziej wymagające na etapie projektowym, ponieważ rzucają znacznie więcej cienia. Niedoświetlona łazienka z kolei tłamsi wnętrze i zmusza do instalacji kolejnych lamp punktowych.

Akcesoria łazienkowe doświetlicie oprawami sufitowymi i ściennymi

  • Błyszczące wieszaki na ręczniki, baterie i inne akcesoria łazienkowe możecie doświetlić korzystając z opraw ściennych lub sufitowych – mówi nam ekspert Sanco Design.

Kinkiet i lampę halogenową zamontujcie na około 10-20 centymetrów powyżej linii wzroku. W ten sposób wydobędziecie wyjątkowy charakter akcesoriów i jednocześnie nie narazicie domowników na zbyt intensywne oświetlenie.

Oprawy oświetleniowe o klasach szczelności: IP 44 i IP 67
Poza lampą sufitową, wszystkie inne oprawy oświetleniowe w łazience powinny być zabezpieczone przed długotrwałą ekspozycją na wilgoć i bezpośrednim działaniem wody.
W wiodących sklepach oświetleniowych szukajcie modeli o dwóch klasach szczelności:

  • IP 44: oprawy zabezpieczone przez kroplami wody (lampy w strefie użytkowej i w miejscach bliskiego kontaktu z wodą),
  • IP 67: oprawy niewrażliwe na wilgoć, bezpośrednie działanie strumieni wody, a także zanurzenia pod wodą (lampy w strefie wypoczynkowej, kąpielowej w nieustannym kontakcie z wodą, np. w kabinach prysznicowych, wannach itd.).

Z wnętrza usuńcie wszystkie lampy wolnostojące, które korzystają z zasilania 230 V – szczególnie, jeśli z łazienki korzystają kilku- i kilkunastoletnie dzieci.

– – – – –
Materiał pod redakcją sklepu z dodatkami łazienkowymi www.sanco-polska.pl

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x