Bloczki z betonu komórkowego doskonale nadają się nie tylko do wznoszenia zewnętrznych ścian, ale również do ścian działowych. Można je budować szybko, a do tego gazobeton jest łatwy w obróbce.
Beton komórkowy jest coraz popularniejszym materiałem na placach budowy, ale również przy remontach i rozbudowywaniu już istniejących budynków. Szczególnie chętnie stawiane są ściany działowe z betonu komórkowego. Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do zastosowania tego materiału, zapoznajcie się z naszym artykułem.
Table of Contents
ToggleJaki wybrać beton komórkowy do ścian działowych?
Należy podkreślić, do ścianek działowych trzeba wybrać odpowiedni beton komórkowy. W przypadku ścian zewnętrznych duże znaczenie ma izolacja cieplna. W skrócie chodzi o to, żeby nie przepuszczać do wnętrza chłodu w zimę i gorąca latem, czyli zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Natomiast w przypadku ścianek działowych nie ma to dużego znaczenia, za to ważniejsza izolacyjność akustyczna, czyli zdolność pochłaniania wszelkich dźwięków. Należy się kierować zasadą, że im większa gęstość betonu komórkowego, tym lepsza izolacyjność akustyczna. Powinna być ona na poziomie 32-38 decybeli.
Dlaczego beton komórkowy do ścianek działowych?
Beton komórkowy idealnie nadaje się do budowy ścianek działowych ze względu na jego zalety. Przede wszystkim to materiał wytrzymały, ale bardzo lekki. Ścianka z bloczków z gazobetonu nie obciąża nadmiernie stropu, a do tego gazobeton pozwala na szybkie murowanie. Ścianki działowe z betonu komórkowego stawia się błyskawicznie, wykorzystywana technologia nie jest pracochłonna. Bloczki z gazobetonu łatwo murować i łatwo poddawać obróbce bez specjalistycznych narzędzi. Nie można także zapominać, że ścianki działowe z betonu komórkowego można dowolnie kształtować i ozdabiać. Do tego ważna jest wysoka izolacyjność akustyczna, o które napisaliśmy wcześniej.
Zasady wznoszenia ścian z betonu komórkowego
Na koniec podpowiadamy jeszcze, w jaki sposób postawić ściankę działową z betonu komórkowego. Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby pozostawić między ścianką działową a stropem odstęp o grubości około 15 milimetrów, który wypełnia się wełna mineralną lub pianką poliuretanową. Do murowania można stosować zarówno grubą spoinę, jak i bardzo cienką z zaprawy klejowej. Wszystko dlatego, że bloczki są precyzyjnie wykonane i łączy się je dodatkowo systemem pióro-wpust. Należy jednak pamiętać, żeby pierwszy rząd bloczków idealnie wypoziomować, ponieważ przy użyciu cienkich spoin nie będzie można potem wyrównać poziomu.
Dzięki betonowi komórkowemu można postawić ścianę działową szybko i precyzyjnie. Do tego łatwa obróbka oraz dobre właściwości akustyczne materiału sprawiają, że można zaaranżować w sposób fantazyjny i funkcjonalny pomieszczenie.