Jedna z najbardziej nowoczesnych i jednocześnie starodawnych metod budownictwa to tworzenie budynków mieszkalnych ze stodoły. Jest to na pewno nieprzetarty do końca styl, na który nie każdy się odważy. Adaptacja stodoły stała się czymś w rodzaju retro. Ludzie chcą mieszkać w takich warunkach jak kiedyś mieszczanie, lecz z dodatkiem wygód XXI wieku.
Na początek trzeba wykupić ziemię z takim budynkiem. Będzie nam potrzebny również projekt, który zmieni sposób użytkowania na mieszkalny. Koszta projektu są uzależnione od tego, co dana osoba chce osiągnąć. Czasami są one wyższe od budowy nowego domu, ale jak ktoś posiada ciekawy pomysł na adaptację to warto. Oczywiście po ukończeniu takiej budowy należy przeprowadzić wycenę nieruchomości, ponieważ pewne jest, że będzie ona wysoka.
Najczęściej ludzie robią adaptację wykorzystując kamienne fundamenty zachowując drewniany szkielet, który jest wypełniony bloczkami. Tworzy to tak zwany mur pruski. Najlepiej jak stodoła wykonana jest z cegły, ponieważ wtedy najprościej przerobić wszystko.
Jednak trzeba pamiętać o ograniczeniach związanych z adaptacją. Nie można burzyć ścian nośnych, ani wstawiać drzwi, gdzie tylko się chce. Jeśli ktoś chcę się zmieścić w umiarkowanym budżecie musi zdawać sobie sprawę z tego, że nie powiększy o wiele budynku, który już stoi. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę, na jakim gruncie stoi stodoła i w jakim jest stanie.
Często ludzie rozburzają częściowo budynek gospodarczy, aby zrobić miejsce dla nowego. W tym celu zostają tylko fundamenty oraz ściany, które maja wysokość parteru. Najlepiej właśnie zacząć od niego, ponieważ piętro można dobudować właściwie zawsze.
Trzeba pamiętać też o wszelkich zezwoleniach. Przykładowo, jeśli chce się zbudować cokolwiek o wysokości ponad 2, 5 metra trzeba uzyskać zgodę z magistratu. Wiele rzeczy można zrobić samemu jak przy budowie nowego domu jednak potrzebne są ekspertyzy konstruktorów i nadzór, nawet chwilowy. Jednak nie polecam samodzielnego wykonywania instalacji gazowych i elektrycznych, ponieważ może być to niebezpieczne. Takie sprawy najlepiej zostawić fachowcom.
Postawienie samego budynku to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że stodoła nie ma oknie lub ma ich niewiele, czyli trzeba doprowadzić światło dzienne do pomieszczeń. Taka sama sprawa dotyczy drzwi wejściowych. Oczywiście na wszystko jest projekt, ale to może być trudne do wykonania dla jednej osoby.
Jednak zatrudniając osoby do pomocy lub całkowitego wykonania potrzebne jest zaplecze socjalne. Trzeba dopilnować, aby wszystko było robione zgodnie z prawem, ponieważ żyjemy w czasach, gdzie sąsiadami mogą być różni ludzie. Ale raczej niespodziewana wizyta sanepidu czy inspekcji, kiedy nie mamy wszystkiego, co trzeba nie jest miłą niespodzianką.
Ludzie zazwyczaj takie adaptowane stodoły stylizują na XIX wiek. Jest to doskonałe powiązanie pięknych antyków z nowoczesną technologia i udogodnieniami. Taki projekt może być tani, ale nie musi. Czasami adaptacje są o wiele kosztowniejsze od wybudowania zwykłego nowego domu, ale są tacy ludzie, co się tego podejmują. Licząc na własną siłę roboczą taki projekt można zrealizować nawet do pięćdziesięciu tysięcy złotych, ale będzie to skromny domek bez wymyślnych udogodnień. Jednak nie wszystkim są takowe potrzebne do szczęścia. Niegdyś taki pomysł z adaptacją wydawałby się śmieszny i niedorzeczny, ale z czasem ludzie zaczynają dostrzegać, czego brakuje w dzisiejszych czasach i stara sobie to przypomnieć na przykład przerabiając stodołę, w której lata temu uczyli się do matury na dom, w których chcą wychowywać własne dzieci i wnuki. To wspaniałe, że tak nieznacząca dla jednych budowa może się stać domem dla drugich.
Myślę, że warto się zainteresować tego typem budownictwa, ponieważ jest to w pewnym rodzaju indywidualizm, który jest wyjątkowy i nie każdy się podejmie czegoś takiego. Najważniejszym powodem jest ryzyko, które podejmuje każdy, kto adoptuję stodołę, dlatego, że koszta mogą być nieprzewidywalne i nigdy nie wiadomo ile lat, a może dekad wytrzymają ściany lub dach i czy nic się nie zniszczy od warunków pogodowych.