Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Strefa rozrywki i odpoczynku w domu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Strefa rozrywki i odpoczynku w domu

Wiele osób marzy o posiadaniu w domu własnego pokoju lub nawet pokoi, które spełniałyby funkcję tylko rozrywkowo-relaksacyjną. Pomysłów aranżacyjnych jest wiele, od specjalnych sal kinowych, przez gry, aż po relaks poprzez medytację. Posiadanie specjalnego pomieszczenia do wyżej wymienionych czynności jest oczywiście kosztowne, niemniej rozwiązanie to ma wiele zalet. Czy warto wydzielić specjalny pokój do rozrywki lub odpoczynku?

 

Cel: odpoczynek

Można się zastanowić: po co nam taki pokój? Przypisanie danemu pomieszczeniu tylko jednej funkcji ułatwia wykonywanie w nim czynności, do których zostało przyporządkowane. Multifunkcjonalizm sprawdza się w niewielkich mieszkaniach, ponieważ jest konieczny, natomiast jeśli to tylko możliwe, warto specjalizować pokoje. Posiadanie osobnego salonu czy sypialni nie wszystkim wystarcza. Powstają zatem domowe biblioteki, pokoje do medytacji czy do gier. Ich celem jest przekazanie mózgowi konkretnego komunikatu: teraz odpoczywamy. Zostawiamy stres z pracy, niedokończone zadania, obowiązki domowe i łapiemy oddech.Specjalnie przystosowane pomieszczenie znacznie to ułatwia i przyspiesza. Daje także sygnał innym domownikom, że to czas dla nas. Takie miejsca przydają się zwłaszcza, jeśli ich stała aranżacja zapobiega marnowaniu czasu potrzebnego np. na rozłożenie sprzętu lub usunięcie mebli. A także, kiedy nasz sposób odpoczynku przeszkadza innym mieszkańcom.

Opłacalność

Jak wiadomo, każdy z nas ma własny sposób na relaks, i to właśnie jest kluczowe przy obliczaniu opłacalności finansowej przystosowywania pomieszczenia. O ile bowiem do medytacji czy jogi potrzebne są przestrzeń i niewielkie akcesoria, o tyle stworzenie sali kinowej i pokoju do gier kosztuje sporo. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę czas potrzebny na aranżację i sprzątanie, opłaty za ogrzewanie czy częstotliwość korzystania z danego pomieszczenia. Niezależnie od tego warto spytać także domowników, czy i oni będą mieć pożytek z tej inwestycji. Jej opłacalność ma znaczenie przede wszystkim psychiczne – to komfort posiadania osobnego pokoju do odpoczynku i pobycia w samotności lub też spotkania się z przyjaciółmi. Bez konieczności przystosowywania salonu, problemów z podłączaniem sprzętu, wygospodarowywania miejsca na jedzenie itp. Dodatkowo pomieszczenie to można wyciszyć za pomocą waty szklanej czy specjalnych paneli akustycznych. Dzięki temu ani osoby będące w środku nie będą przeszkadzać innym, ani nie będzie słychać też hałasu z zewnątrz. Jest to istotne zwłaszcza, jeśli gramy na instrumentach, puszczamy głośno muzykę, gramy w emocjonujące gry czy też rozmawiamy z innymi.

Jak zaaranżować pokój do relaksu?

Na to również największy wpływ ma kwestia zainteresowań. Zupełnie inaczej będzie wyglądał pokój do gier zespołowych typu piłkarzyki niż pokój do jogi. Ogromną zaletą jest jednak możliwość puszczenia wodzów fantazji i przystosowanie pomieszczenia do naszych indywidualnych upodobań. Bez konieczności przejmowania się funkcjami reprezentacyjnymi, praktycznością czy uniwersalnością. Dlatego można stworzyć tutaj miejsce inspirowane Gwiezdnymi Wojnami, komiksami, piłką nożną, baśniami, surrealizmem, klubami nocnymi… Możliwości jest wiele, a dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom niemal każdą aranżację da się zrobić szybko i niezbyt drogim kosztem. Do nietypowych sposobów przystosowania pokoju należą np. winnica i lodówka ukryte w ścianie, wodna ściana, bar wzorowany na tych w pubach, ogromne ekrany do grania, podwieszane sufity, a nawet zjeżdżalnie dla dzieci. To tylko wierzchołek góry lodowej. Co jest istotne w takich pomieszczeniach, to przede wszystkim dobra wentylacja w postaci okna lub klimatyzacji, a także dobre oświetlenie, które nie zmęczy oczu. Istotne jest zachowanie odpowiedniej ilości przestrzeni i nie przytłoczenie pokoju gadżetami.

Opracowanie materiału: https://rynekpierwotny.pl/

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x