Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Sypialnia w piwnicy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Piwnica. Kiedyś miejsce składu opału lub przetworów obecnie w większości gospodarstw domowych pusta, nieużywana i niezagospodarowana przestrzeń. W dobie ogrzewania elektrycznego czy gazowego coraz mniejsza liczba osób stosuje tego rodzaju miejsca, jako przestrzeń kotłowniczą.

W ten właśnie sposób wiele domów wyposażonych jest w zimne i niszczejące pomieszczenia, które w wielu przypadkach udałoby się zagospodarować w ten czy inny sposób.

Przed podjęciem decyzji o przekształceniu piwnicy w pomieszczenia użytkowe musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszy z nich to zawilgocenie bądź grzyb i pleśń oraz pojawiająca się woda. Jest to związane z poziomem wód gruntowych na naszej działce. Jeżeli woda pojawia się tylko w określonych porach roku sprawa będzie dość prosta. Jeżeli, jednak ściany są mokre przez cały rok dostosowanie tego rodzaju pomieszczenie będzie drogie i czasochłonne.

Następnym istotnym aspektem są okna. W niektórych przypadkach piwnice posiadają bardzo małe i wąskie okna lub w ogóle ich nie ma. Wbudowanie okien może wiązać się z istotnymi zmianami architektonicznymi z tego powodu, aby umieścić je w odpowiedni, bezpieczny sposób powinniśmy skonsultować to z architektem lub konstruktorem. Ta sama zasada dotyczy schodów, które zazwyczaj tworzone są w bardzo oszczędny sposób, ponieważ wąskie i małe stopie, które mogą znacznie utrudnić komunikację pomiędzy pomieszczeniami.

W zależności od tego, jaki rodzaj pomieszczenia mamy zamiar zaadaptować w piwnicy nad tymi kwestiami powinniśmy się zastanowić. Jeżeli mamy w planach budowę łazienki, kuchni lub innego pomieszczenia wyposażonego w dostęp do wody będziemy zmuszeni wziąć po uwagę sprawę kanalizacji i odpływu ścieków. Dokładniej chodzi o to, że w niektórych przypadkach armatura może znaleźć się poniżej poziomu odpływu kanalizacyjnego wiec niezbędne będzie zamontowanie przepompowni. Nie jest do ogromny wydatek. Tego rodzaju urządzenia nie zajmują również dużo miejsca.

Następna sprawą, która ściśle wiąże się z ociepleniem oraz osuszaniem piwnicy jest wentylacja. Po gruntownym remoncie oraz wymianie okien na bardziej szczelne może pojawić się problem z dopływem świeżego powietrza a co za tym idzie pojawianie się wilgoci na nowo otynkowanych ścianach. Z tych właśnie powodów w pomieszczeniach (szczególnie sypialnych) stworzonych w piwnicy powinien zostać zainstalowany jakikolwiek system wywiewno-nawiewny. Jeżeli, jednak nie stać nas na klimatyzację lub rekuperator należałoby zastanowić się nad lekkim podcięciem drzwi oraz wbudowaniem kratki w ścianę zewnętrzna. Taki zabieg zapewni odpowiedni przepływ powietrz a co z tym idzie samoistne osuszanie ścian i powietrza. Pozostając przy kwestii wentylacji należy dodać, że otwory wywiewny i nawiewny powinny być zainstalowane po przeciwnych stronach, przez co ruch powietrza w całym pomieszczeniu będzie wywoływany naturalnie.

Podsumowują można powiedzieć, że to jak i czy w ogóle da się przekształcić naszą piwnicę zależy jedynie od tego jak jest zbudowana oraz czy woda pojawia się w niej stosunkowo często, ponieważ jeżeli tak jest jej adaptacja może kosztować nas sporo czasu i pieniędzy, ale również wysiłku związanego z przebudową również innych części domu. Nie da się jednak zaprzeczyć, że zagospodarowanie piwnicy może pozwolić nam na zyskanie dodatkowego miejsca nie tylko mieszkalnego, ale także rekreacyjnego w postaci siłowni, czy sauny.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x