Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

System rynnowy: jakie rynny i rury spustowe są najlepsze?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
System rynnowy: jakie rynny i rury spustowe są najlepsze?

Blachodachówka, blacha trapezowa, dachówki ceramiczne lub betonowe, poliwęglan, drewniane gonty… Sposobów na pokrycia dachu jest bardzo wiele. Bez względu jednak na wybrany materiał, trzeba także zadbać o odpowiedni system orynnowy, dzięki któremu sprawnie będzie odprowadzana nagromadzona wilgoć. Nawet najbardziej estetyczny dach nie uchroni się przed zbieraniem się wody, a ta musi spływać jak najdalej od ścian, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Tym samym zakup rynien i rur musi być przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb.

System orynnowy a wielkość dachu

Zanim przystąpimy do wyboru rynien, trzeba obliczyć tzw. EPD, czyli Efektywną Powierzchnię Dachu. Nie trzeba tego robić samodzielne, w internecie dostępne są specjalne kalkulatory, które pozwolą na uzyskanie właściwych danych. Dopiero znając wartość EPD, można dopasować wielkość rynien i rur. Dla przykładu przy dachach o niedużej powierzchni (wynoszącej mniej niż 50m2) sprawdzą się rynny o średnicy 100mm, z kolei średnica rynien spustowych nie powinna przekraczać 80mm.

Montaż rynien na dachu

System orynnowy oczywiście możemy zamontować sami, jednak zalecane jest skorzystanie z usług dekarza, tym bardziej że sposób montażu może się różnić w zależności od producenta. Specjalista pomoże też określić, ile potrzeba haków, złączek, haków i innych akcesoriów niezbędnych do prac.

Rynny przy dachu: jaki materiał wybrać?

  • stal i PCV – materiały wybierane zdecydowanie najczęściej; stal jest niezwykle wytrzymała i odporna na zmienne warunki atmosferyczne, z kolei PCV nie wymaga częstych konserwacji, ponieważ trudno tu o korozję czy inne uszkodzenia;
  • plastik – największą zaletą jest z pewnością niska cena, ponadto plastikowe rynny są łatwe w montażu i nie odkształcą się pod wpływem skrajnych temperatur;
  • miedź – odporne na korozję i trwałe, trzeba jednak pamiętać, że nie nadają się do dachów blaszanych, a ponadto są dość drogie;
  • aluminium – po pokryciu lakierem lub odpowiednią farbą nie ulegają korozji, a przy tym są bardzo wytrzymałe;
  • tytan i cynk – rury wykonane z połączenia tych materiałów przetrwają długie lata, jednocześnie nie wymagają także konserwacji.

Materiał i kolor rynien powinien być oczywiście dostosowany do wyglądu domu. Pod względem kształtu można je podzielić na półokrągłe i kwadratowe. Półokrągłe sprawdzą się chociażby w dachach, na których została położona blachodachówka.

O czym pamiętać podczas montowania systemu orynnowego?

W zależności od wybranego materiału, rynny i rury spustowe montuje się przy pomocy gumowych uszczelek, specjalnych klejów lub lutownicy. Nie należy stosować silikonu. Blacha trapezowa na dachach, ze względu na wykonanie, pozwala na swobodne spływanie wody, jednak również rynny muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x