Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Tanio i skutecznie – jak dobrze motywować pracowników?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Tanio i skutecznie – jak dobrze motywować pracowników?

Na temat motywacji pracowników powstało wiele książek. Najlepsze na rynku firmy wiele robią, by zachęcić pracowników do większej wydajności i zaangażowania. Jakie są najczęstsze i najbardziej skuteczne formy motywacji?

Tanio i skutecznie – jak dobrze motywować pracowników?

W zależności od firmy system motywacyjny może być inaczej zaprojektowany. Najważniejsze w nim jest to, by był sprawiedliwy i rzeczywiście stanowił bodziec do lepszej pracy. Jeśli motywowanie jest nieodpowiednie, zespół będzie bardziej zniechęcony. Techniki motywacyjne można podzielić na płacowe i pozapłacowe. Przy czym, jeśli właściciel firmy wie nieco na temat psychologii, szybko dojdzie do wniosku, że druga grupa wzmocnień będzie znacznie korzystniejsza.

Dlaczego nie zawsze motywacja jest tak samo skuteczna?

Sposobów na motywowanie pracowników jest wiele. Podniesienie kwoty wynagrodzenia, premia, szkolenie, wyjazd integracyjny, lepsze oprogramowanie, karnety na siłownię, prywatna opieka medyczna, służbowy samochód i wiele, wiele innych. Wszystko to będzie nagrodą, ale nie każdy będzie to cenił w równym stopniu. Dlaczego? Pracownik szeregowy, który chciałby więcej zarobić, będzie zadowolony z podwyżki, zmotywuje go ona do dalszych starań. Jednak osobę, która już dobrze zarabia, niekoniecznie. Poza tym jest to jedynie tymczasowa euforia i będą konieczne kolejne wzmocnienia.

Szkolenia, czy wyjazdy będą bardziej cenione wśród osób, które chcą piąć się po szczeblach kariery. Natomiast ktoś, kto ma rodzinę i dzieci, bardziej zwróci uwagę na prywatną opiekę medyczną. W ten sposób można postrzegać każdą metodę motywacji. Pracownicy mają różne temperamenty i priorytety. To, co motywuje, jest kwestią indywidualną, dlatego trzeba pracowników dobrze znać. Można też postawić na jedno z innowacyjnych rozwiązań.

Innowacyjne podejście do motywowania zespołu

Ciekawym pomysłem jest pozwolenie pracownikowi na wybranie swojej nagrody. I za każdym razem może być ona inna. Wystarczy zajrzeć na stronę Nais.pl. Dzięki prostej w obsłudze platformie, benefity są przyznawane online i zawsze będą stanowiły dla pracowników atrakcyjną nagrodę. Kiedy kończy się projekt, został osiągnięty cel lub jest inna okazja, żeby nagrodzić poszczególne osoby z zespołu, kierownik może przydzielić im określoną kwotę, którą rozdysponują wedle swoich potrzeb.

Co ciekawe, nie trzeba koncentrować się jedynie na jednej kategorii. Każdy może wybrać coś, czego w danej chwili potrzebuje najbardziej. Zbliżają się święta, być może pracownicy udadzą się na zakupy i kupią prezenty najbliższym? Z kolei z okazji Walentynek może ktoś będzie chciał zaprosić drugą połówkę do kina lub restauracji? Rozwiązanie to jest o tyle ciekawe, że pracownik sam określa, co go motywuje. I za każdym razem może to być coś innego. Oznacza to, że jest to technika motywacyjna, która przyniesie długofalowe korzyści. Pracodawca nie musi inwestować coraz większych kwot, a dodatkowo kierownik lub właściciel firmy może nieco więcej dowiedzieć się o swoim zespole i jego potrzebach.

Artykuł został przygotowany we współpracy z nais.pl
0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x