Oczy to narząd wzroku, który jest niestety przez ludzi bardzo niedoceniany. Dopiero w sytuacji gdy zaczynamy mieć jakieś problemy z widzeniem, interesujemy się nimi bardziej – choć często zbyt późno. Tymczasem niestety oczy mogą zachorować na wiele schorzeń – możemy mieć z nimi wiele kłopotów. Większość osób słyszała na przykład o zaćmie, albo wie, że można cierpieć na nadwzroczność, czy też mieć astygmatyzm, jednak to tylko nieliczne z chorób oczu. Wiele osób cierpi także na przykład na stożek rogówki – chorobę, która prowadzi do zmiany kształtu rogówki z naturalnie kulistego w stożkowaty. Jest to oczywiście bardzo problematyczne i zaburza widzenie – dlatego też należy odpowiednio ów stan leczyć. Czym dokładnie jest stożek rogówki i jak wygląda jego terapia?
Terapia stożka rogówki – czym jest i jak wygląda?
Rogówka i stożek rogówki
Rogówka oka jest jego bardzo ważną częścią. To wypukła, zewnętrzna warstwa gałki ocznej w jej przedniej części, która stanowi jego osłonę. Sama składa się z licznych elementów, jak nabłonek przedni rogówki czy istota właściwa rogówki. Zadaniem rogówki jest chronienie gałki ocznej. Sama w sobie nie powinna zaś w żaden sposób zaburzać widzenia, ponieważ jest przejrzysta. Jednakże może ona chorować – na przykład może się w niej pojawić stan zapalny, albo też może rozwinąć się stożek rogówki. Jest to degeneracyjna, niezapalna choroba rogówki oka, która prowadzi do uczynienia jej cieńszą i bardziej wypukłą. Kształt staje się stożkowaty, co zaburza rzecz jasna widzenie. Pojawia się między innymi efekt halo czy nadwrażliwość na światło.
Terapia stożka rogówki
Stożek rogówki jest chorobą, która utrudnia prawidłowe widzenie, dlatego też należy szybko podjąć odpowiednia terapię. Nim podejmie się odpowiednie kroki, trzeba najpierw dobrze poznać konkretny problem – a zatem przeprowadzić dokładne badania u konkretnego pacjenta. Najczęstszą metodą terapii jest zalecenie noszenia przez chorego specjalnych, gazoprzepuszczalnych, twardych soczewek kontaktowych. Potrafią one skorygować krzywiznę rogówki, polepszając tym samym wzrok. Nie jest to terapia, która prowadzi do wyleczenia oczu pacjenta, jednak pozwala na normalne widzenie. Jeśli u kogoś wada jest już zbyt zaawansowana, konieczne jest przeprowadzenia operacji. Stosuje się na przykład specjalne pierścienie śródrogówkowe, tzw. Intacsy. Zostają one wszczepione pod rogówkę, korygując jej kształt. Inna metoda to naświetlanie promieniami UV, albo też przeszczep rogówki.
Leczenie stożka rogówki
Profesjonalna terapia stożka rogówki prowadzona jest na przykład w BLIKPOL EYE CLINIC. Warto zajrzeć na główną stronę kliniki (Blikpol.pl), żeby zapoznać się dokładniej z ofertą i cennikiem. Przede wszystkim zaś należy zgłosić się do specjalisty kiedy tylko zauważymy jakieś niepokojące kłopoty ze wzrokiem – by rozpocząć leczenie najszybciej jak to możliwe. Ma to ogromne znaczenie przy stożku rogówki, ale dotyczy także i innych chorób obejmujących narządy wzroku. Zawsze lepiej zapobiegać, niż później leczyć! Warto więc również regularnie uczęszczać na kontrole u okulisty.
Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl |