Mieszkaniec gminy Drelów na Podlasiu dokonał cennego znaleziska w lesie – jego oczom ukazały się monety z czasów rzymskich, liczące blisko 2 tysiace lat. O cennym znalezisku poinformował Konserwatora Zabytków.
To miał być zwykły spacer – w lesie mężczyzna znalazł srebrne monety z czasów rzymskich!
O prawdziwym szczęściu może mówić mieszkaniec gminy Drelów w powiecie bialskim, który wybrał się na zwykły spacer do pobliskiego lasu. To miał być dzień jak każdy inny, jednak jego uwagę przykuły srebrne, błyszczące krążki metalu wyłaniające się nagle z ziemi – okazało się, że przypadkiem dokonał wyjątkowo cennego znaleziska archeologicznego liczącego sobie blisko 2 tysiące lat!
Cenne znalezisko z czasów rzymskich w lesie na Podlasiu
Gdyby znalezisko nie rzuciło się w oczy przechodnia, zapewne cenne numizmaty nadal spoczywałyby w ziemi. Na szczęście mieszkaniec gminy o metalowych krążkach w ziemi poinformował Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który przyjechał z nim pod wskazane miejsce w okolicznym lesie. Wspólnie mężczyźni natrafili na kilkanaście srebrnych monet, a kilka dni później rozpoczęto poszukiwania na szerszą skalę. Dokonały ich wspólnie – Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Muzeum Południowego Podlasia oraz Koło Naukowe Fibula, które współpracowały z Nadleśnictwem Międzyrzecz. Podczas prac archeologicznych odnaleziono w sumie 75 monet, którymi są srebrne denary rzymskie datowane na II lub III wiek naszej ery. Na tereny te trafiały z plemionami barbarzyńskimi będącymi w stałych kontaktach z cesarstwem rzymskim. Najważniejsze, że znalezisko mimo upływu lat zachowało się w bardzo dobrym stanie. Władze gminy doceniają obywatelską postawę znalazcy monet, dlatego mają zamiar wystąpić do ministerstwa w sprawie przyznania uczciwemu mieszkańcowi gminy odpowiedniej nagrody.
Znalezione monety mają dużą wartość historyczną
Wójt gminy Drelów mówi o wysokiej wartości historycznej numizmatów – To ważne znalezisko, które wpisuje się w mapę odkryć z okresu II-III wieku, takich jak cmentarzysko w Witorożu. Pokazuje to, że osadnictwo gockie na terenie gminy Drelów było w tamtym okresie znaczne. Należy więc zakładać, że obecność tych plemion na naszym terenie trwała przez kilka wieków, skoro odnajdujemy aż kilkaset grobów i takie ilości monet w jednym miejscu po poprawie dwóch tysiącach lat. Cieszymy się, że znalezisko ujrzało światło dzienne dzięki wzorowej, obywatelskiej postawie naszego mieszkańca”. Najprawdopodobniej obecność monet na terenie gminy świadczy o przebiegającym w tym miejscu w czasach starożytnych trakcie handlowym wiążącą tereny gockie z obszarem cesarstwa. Archeolodzy brali tę możliwość pod uwagę już od pewnego czasu, jednak nie było jednoznacznych dowodów na potwierdzenie ich przypuszczeń. Wcześniejsze znalezisko cmentarza gockiego w nieodległym Witrożu świadczy o obecności Gotów na tym terenie już od kilku wieków. Same denary mogły zostać w tym miejscu ukryte, jak na razie są poddawane konserwacji i oczyszczaniu, będą eksponowane w Muzeum Południowego Podlasia. Poszukiwania archeologiczne zgodnie z zapewnieniami wójta będą kontynuowane i bardzo możliwe, że niedługo znów usłyszymy o znalezisku na terenie gminy cennych gockich artefaktów.