Z pewnością niewielu z nas ma dostęp do ogromnych przestrzeni w naszym domu, które pozwalały by na zagospodarowanie miejsca dla przyszłego gabinetu, czyli miejsca gdzie nie tylko się pracuje, ale także szuka odpoczynku i spokoju. Nie znamy historii powstania pierwszego gabinetu, ale z pewnością pomieszczenie to powstała w wyniku odczucia potrzeby odosobnienia, by móc pracować w spokoju. Oczywiście w obecnych czasach funkcja gabinetu przestała ograniczać się tylko do pracy umysłowej. Dlaczego? Pomieszczenie to okazało się niezwykle pomocne w przyjmowaniu gości czy przechowywaniem cennych zbiorów oraz ksiąg. Postęp technologiczny nie zatracił jednak potrzeby posiadania takiego miejsca – szczególnie w domu jednorodzinnym – jednak dla większości z nas jest to luksus wciąż nieosiągalny – czasami uważa się to jako zwykłą fanaberię człowieka.
Urządzenie gabinetu wiąże się z wcześniejszym wygospodarowaniem na niego miejsca. Im większy tym w zasadzie lepiej, gdyż łatwiej jest dopasować elementy dekoracyjne oraz funkcyjne – mniejsze pomieszczenia mogą mieć z tym problem. Ogólnie sam wystrój zależy od gustu danej osoby. Nie wszyscy cenią sobie nowoczesność oraz fikuśne elementy, które zdobią ich pokój pracy. W gruncie rzeczy większość osób posiadająca swój własny gabinet stawia na pełen klasycyzm z odrobiną nowoczesnego podejścia do sprawy.
Dość popularne stają się więc nie tylko klasyczne biurka, ale także telefony czy lampy. Dobrym uzupełnieniem jest dekoracja pokoju w najróżniejsze obrazy – dowolność wyboru. Warto także pamiętać o dobrym naświetleniu naszego biura, które powinno znajdować się przed oknem – w ciągu dnia dostarcza to dobrego światła potrzebnego do pracy np. przy komputerze. Zadbajmy także o dobre oświetlenie, które zasadniczo będziemy zapalać tuż po zmroku – zamontujmy realnie dużo lamp, które pozwolą zmienić styl naszego wystroju.