Młodość rządzi się swoimi prawami. Czas beztroski i zabawy często skutkuje podejmowaniem różnych bardziej lub mniej przemyślanych decyzji. Większość z nich rozchodzi się po kościach i nie ma większego znaczenia, jedna są i takie, które odbijać się mogą na całym późniejszym życiu. Zdecydowanie jedną z tych poważniejszych decyzji jest ta o wykonaniu na swojej skórze tatuażu.
Usuwanie błędów młodości
Jak powstaje tatuaż?
Tatuaż najczęściej jest wykonywany z chęci ozdoby swojego ciała, lub udowodnienia sobie lub światu pewnych wartości. Często jest to decyzja przemyślana, która będzie cieszyć wiele długich lat, a równie często jest efektem impulsu lub bardzo nieprzemyślanych działań, które ciężko jest anulować ze względu na charakterystykę i metodę wykonywania tatuażu.
Tatuaż powstaje w wyniku wprowadzenia głęboko pod skórę barwnika, który nasz organizm uznaje za wroga i otacza cząsteczki pigmentu torbielą. Dzięki temu jest on obojętny dla naszego ciała, jednak staje się również nieusuwalny dla niego. I to rodzi problem, gdy chcemy po latach usunąć tatuaż. Organizm w żaden sposób nie może zrobić tego samodzielnie. Usuwanie fizyczne barwnika jest możliwe, jednak ze względu na znajdowanie się go głęboko pod skórą, będzie to zabieg wysoce bolesny i pozostawiający blizny. Jak więc poradzić sobie z tym problemem? Najczęściej wykorzystuje się metody takie jak salabrazje, dermabrazje mechaniczną, zastrzyki z soli fizjologicznej lub peeling chemiczny. Zdecydowanie najchętniej wykorzystywaną metodą jest jednak metoda laserowa.
Usuwanie tatuażu przy pomocy lasera
Istnieje metoda, która charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, a także bardzo dużym wskaźnikiem komfortu u pacjenta. Polega ona na naświetlaniu powierzchni skóry, na której jest tatuaż, wiązką lasera.
Wiązka lasera skierowana punktowo na tatuaż posiada dwojakie działanie. Po pierwsze niszczy powstałe torbiele, w których znajdują się cząsteczki tuszu, a po drugie rozbija te cząsteczki na bardzo małe fragmenty. Dzięki temu organizm jednocześnie dostaje dostęp do tuszu, a po drugie ma bardzo ułatwione zadanie w jego usuwaniu, ponieważ cząsteczki pigmentu zostały rozbite na niewielkie fragmenty. I na tym zabieg się właściwie kończy, ponieważ resztę pracy wykona już układ immunologiczny, który przetworzy i wydali tusz z organizmu, nie pozostawiając na skórze właściwie żadnego śladu.
Trudności przy metodzie laserowej
Jak każda metoda, tak i ta napotyka pewne przeszkody, które nieco komplikują zabieg. Po pierwsze największy problem tkwi w kolorze tuszu. Pigment czarny lub ciemno niebieski jest bardzo łatwy do rozbicia i takie tatuaże nie stwarzają zbyt dużych problemów. Zaczynają się one przy kolorach: żółtym, zielonym lub najtrudniejszym w usuwaniu, białym, świecącym w świetle UV. Takie wersje tatuaży wymagają większej ilości zabiegów, przez co ogólna cena usuwania takiego tatuażu jest wyższa.
Drugim minusem tego zabiegu jest możliwość wystąpienia na skórze przebarwień lub innej tekstury skóry. Są to przypadki bardzo rzadkie, jednak nie można o nich nie wspominać.
Pomimo jednak tych trudności, laserowe usuwanie tatuażu jest obecnie metodą najdoskonalszą.
Artykuł powstał we współpracy z Klinika Dobosz |