Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Wentylacja domu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dobra wentylacja to niezwykle istotny element każdego domu – w ekstremalnych sytuacjach źle zrobiona wentylacja doprowadza do śmierci całej rodziny. Co jednak zapewnia dobrze zrobiona wentylacja? W głównej mierze zapewnia swobodny przepływ powietrza w naszym domu – jest to nie tylko istotne ze względów komfortowych, ale także ze względów zdrowotnych. Wentylacja odpowiedzialna jest także za oddychanie oraz zapobiega skraplaniu się pary wodnej. Proces wentylacji z całą pewnością wspomaga powierzchnia mieszkalna – np. przestrzeń pomiędzy deskami w podłodze czy nawet komin (szczególnie starej klasy). W starszych domach istnieje sporo mniejszych lub większych szczelin – np. w drzwiach, oknach czy kominkach. W tym wypadku nie potrzeba dodatkowej wentylacji, choć nie zmienia to faktu, że można by od czasu do czasu otworzyć okno dostarczając do pomieszczenia świeże powietrze.

 

W nowocześnie budowanych domach wymagane jest dodatkowe uszczelnianie okien, drzwi czy kominka – ma to wpływ na nie wydostawanie się ciepła z obrębu danego pomieszczenia czy w konsekwencji całego domu (oszczędność na energii). W tym wypadku istnieje potrzeba zainstalowania dodatkowej wentylacji, gdyż samo otwieranie okna może nie wystarczyć – szczególnie w trudnych sytuacjach pogodowych. Taką wentylację możemy wymusić na przykład w kuchni, bądź łazience lub zastosować naturalne nawiewy. W przypadku okna można także zainstalować specjalną kratkę na owady z dodatkową regulacją – przydaje się to zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to pozostawiamy otwarte okna. Otrzymujemy wtedy naturalny przepływ powietrza, nie rzadko kojący nas przed letnim upałem.

 

Wentylacja strychu jest także jednym z najbardziej istotnych elementów każdego domy. Jeżeli dach nasz jest wykonany w technologi dwuspadowej ze ścianą szczytową, instalację wentylacyjną można wykonać wsuwając pustaki wentylacyjne w ścianę szczytową – zła wentylacja strychu jest powodem skraplania się wody, co może w konsekwencji doprowadzić do zgnilizny drewna.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x