Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Właściwości zdrowotne rokitnika

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Właściwości zdrowotne rokitnika

Rokitnik zwyczajny to najczęściej mało wymagający krzew – czasem przybiera formę niskiego drzewa. W stanie dzikim rośnie on w strefie klimatu umiarkowanego na terenie Europy i Azji. Występuje także w Polsce – na wybrzeżu Bałtyku oraz w Pieninach. Krzew rokitnika jesienią pokryty jest mnóstwem złocisto-pomarańczowych owoców, które bardzo lekko pachną ananasem, a w smaku są kwaskowe i cierpkie. To właśnie owoce są największym skarbem rokitnika. Od wieków były wykorzystywane do leczenia różnych dolegliwości. Współczesne badania potwierdzają w pełni właściwości zdrowotne owoców rokitnika, znalazły się one na liście tak zwanej super food.

Właściwości zdrowotne rokitnika

Co zawierają owoce rokitnika?

Owoce rokitnika są prawdziwą skarbnicą witaminy C. Okazuje się, że wśród owoców zajmują równorzędne miejsce pod względem zawartości tej witaminy z owocami dzikiej róży. Najwięcej witaminy C zawierają odmiany azjatyckie, w polskich jest jej trochę mniej. Oprócz tego zawierają one również witaminę B12, witaminy E, F, K i P. W owocach rokitnika nie brakuje także pierwiastków mineralnych. Zawierają one duże ilości boru, żelaza, manganu. Wapnia, krzemu i potasu. Zawierają również aminokwasy, flawonoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty. Aktywnych substancji, które zawiera rokitnik jest bez mała dwieście. Nic więc dziwnego, że przez mieszkańców Rosji jest nazywany „złotem Syberii”. Do celów leczniczych wykorzystywane są nie tylko owoce rokitnika, ale także liście oraz nasiona. Z nasion tłoczy się olej, z owoców przygotowuje się sok. Sok z rokitnika jest również źródłem steroli, garbników, karotenoidów.

Jakie właściwości ma sok i olej z owoców rokitnika?

Z uwagi na bogactwo składników odżywczych sok z rokitnika może być stosowany w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Regularnie pity może też w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Pomaga również uregulować poziom cholesterolu, wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Wspomaga również trawienie oraz usprawnia pracę układu nerwowego. Sok z rokitnika jest polecany również w stanach zapalanych układu pokarmowego. Może być stosowany jako dodatkowe wsparcie terapii choroby wrzodowej. Wspomagająco w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy można stosować także olej z rokitnika. Mogą go pić również osoby, które chorują na reumatoidalne zapalenie stawów. Z uwagi na bardzo dużą zawartość witaminy C rokitnik jest zalecany także osobom, które mają skłonność do powstawania siniaków. Profilaktycznie sok z rokitnika warto pić przez cały okres jesienno-zimowy, aby zmniejszyć ryzyko przeziębień i zachorowania na infekcje typowe dla tej pory roku. Olej z rokitnika jest polecany w przypadku chorób skórnych; okłady z oleju przynoszą bardzo dobre efekty terapeutyczne w przypadku między innymi leczenia odleżyn, ran powstałych na skutek odmrożeń lub oparzeń.

Dziko rosnący w naszym kraju rokitnik jest pod ochroną, zbieranie z niego owoców jest zabronione. Krzew jest bardzo prosty w uprawie, można go posadzić w przydomowym ogródku.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl

 

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x